Νίκος Γκάτσος-Μάνος Χατζιδάκις

Σας παρουσιάζουμε το εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα με  τον παραπάνω τίλτο που εκπονήθηκε από τους μαθητές του Γυμνασίου Πανόπουλου κατά το σχολικό έτος 2013-14 και  την καθοδήγηση του υπεύθυνου καθηγητή Σαμπαζιώτη Διονυσίου ΠΕ04.01  και των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών Χριστοδούλου Λεμονιάς ΠΕ06 και Σπανού Χριστίνας ΠΕ03. Την ομάδα μας την αποτέλεσαν 13 παιδιά και από τις 3 τάξεις του Γυμνασίου μας.

ouri

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος σε συνεργασία με τους  μαθητές μας :

1. Συγκεντρώσαμε βιογραφικά στοιχεία για τους  Νίκο Γκάτσο και Μάνο Χατζιδάκι.

2. Αναζητήσαμε ,συλλέξαμε και ακούσαμε ποιήματα του Ν. Γκάτσου μελοποιημένα από τον Μ. Χατζιδάκι (η αναζήτηση έγινε βασικά μέσω διαδικτύου).

3. Καταγράψαμε το κοινό τους έργο και συγκεντρώσαμε φωτογραφικό υλικό , συνεντεύξεις στον τύπο και άρθρα σχετικά με το θέμα μας.

4. Δημιουργήσαμε ένα φωνητικό σύνολο , όπου προσπαθήσαμε να αναπαράγουμε επιλεγμένα τραγούδια τα οποία συνοδεύσαμε με οπτικό υλικό (power point) που επιμελήθηκαν οι μαθητές μας.

5. Παρουσιάσαμε το αποτέλεσμα της εργασίας μας στο σχολείο μας .

kemal

Παραθέτουμε συνδέσμους για :

Ένα αρχείο POWER POINT με βιογραφικά στοιχεία και καταγραφή του έργου των δύο προσώπων.

Ένα αρχείο κειμένου που συνοδεύει τις παραπάνω παρουσιάσεις.

Πέντε (5) αρχεία power point για οπτική υποστήριξη των τραγουδιών που τραγούδησε το φωνητικό μας σύνολο.

kambosperimbanouxartino