Το Σχολείο μας στο 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Κρεστένων

Την Παρασκευή 4 Απριλίου 2014, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το 9ο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργικής Έκφρασης στα Κρέστενα.

Η φετινή αφίσα του φεστιβάλ

Πρόκειται για μια διοργάνωση που από το 2006 δίνει την ευκαιρία στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του νομού Ηλείας να προβάλλουν  το έργο τους σε διάφορους τομείς δημιουργικής έκφρασης όπως χορός, τραγούδι , καλλιτεχνικά έργα εικαστικών αλλά και τεχνολογίας.

Το Θέατρο των Κρεστένων

Φέτος ήταν η χρονιά με τη μεγαλύτερη συμμετοχή σχολείων του Νομού Ηλείας.  Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά , παρουσιάζοντας παραδοσιακούς χορούς της Πελοποννήσου (Καλαματιανός – Τσακώνικος – Τσάμικος).

Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας συστήθηκε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο : «Χορεύουμε παραδοσιακά» και η διδασκαλία – επιμέλεια έγινε από την υπεύθυνη του προγράμματος κα Λεϊμονιά Χριστοδούλου (ΠΕ06) και τον γυμναστή του σχολείου μας κο Νίκο Χρυσανθόπουλο

Τσάμικος

Καλαματιανός