Οπτικοποίηση ταλαντώσεων σε υγρά

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σας παρουσιάζουμε εικόνες και μια παρουσίαση από τη διαθεματική εργασία των μαθητών της Γ τάξης του Γυμνασίου Πανόπουλου με θέμα : ”Οπτικοποίηση ηχητικών ταλαντώσεων σε ρευστά” (2013-2014).

Η εργασία παρουσιάσθηκε στην ημερίδα :

” Επιστήμη και Τέχνη” στις 6 Μαΐου 2014 στο 20  Γυμνάσιο Πύργου , στην οποία συμμετείχαν τα περισσότερα σχολεία του νομού Ηλείας και την οποία διοργάνωσε και συντόνισε η Σχολική Σύμβουλος ΠΕ04  κα Σπυριδούλα Σκλαβενίτη.

Την παρουσίαση μπορείτε να δείτε στην παρακάτω διεύθυνση :

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Βασικοί μας στόχοι ήταν :

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
-Να δημιουργήσουμε ταλαντώσεις οι οποίες θα έχουν ένα καλλιτεχνικό αποτέλεσμα .
-Να έρθουμε σε επαφή με τις έννοιες ταλάντωση , κύματα , συχνότητες , ακουστικό φάσμα , ιξώδες άλλα και με τους νόμους του εκκρεμούς.
-Να επεξεργαστούμε τις φωτογραφίες και τα βίντεο που θα τραβήξουμε ώστε να έχουμε ένα καλό αισθητικό αποτέλεσμα .
-Να λειτουργήσουμε σαν ομάδα που εργάζεται για την επίτευξη ενός σκοπού

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στη εργασία συμμετείχαν οι μαθητές της Γ τάξης του Γυμνασίου Πανόπουλου και την παρουσίασαν οι μαθήτριες :

Αδαμοπούλου Ιωάννα , Δαγρέ Ξανθή ,Πανούτσου Αφροδίτη και Χριστοδουλοπούλου Αγγελική
Υπεύθυνος Καθηγητής : Σαμπαζιώτης Διονύσης ΠΕ04.01

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA