ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΜΥΛΙΑΣ

ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΜΥΛΙΑΣ

lazaros

Ήρθε ο Λάζαρος, ήρθαν τα Βάγια

ήρθ’ η Κυριακή που τρων τα ψάρια.

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση και τη συνοδεία της καθηγήτριας Μουσικής, κας Ελένης Χαλκιά, επεφύλαξαν για άλλη μια φορά μια ευχάριστη και πρωτόγνωρη έκπληξη τόσο στους καθηγητές του Γυμνασίου και του Γενικού Λυκείου όσο και στους κατοίκους της Ορμύλιας. Με εντυπωσιακά μελωδικές φωνές τραγούδησαν τα κάλαντα του Λαζάρου αναβιώνοντας ένα παραδοσιακό πασχαλινό έθιμο που χάθηκε στον χρόνο. Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο του Λαζάρου (δηλαδή το Σάββατο πριν από την Κυριακή των Βαΐων) τα παιδιά – κυρίως τα κορίτσια – γυρίζουν στα σπίτια και τραγουδούν τα ειδικά κάλαντα (Λαζαρικά) σε διάφορες παραλλαγές, που εξιστορούν την «εκ νεκρών έγερση» του Λαζάρου. Πηγαίνοντας από πόρτα σε πόρτα και τελειώνοντας το τραγούδι τους τα Λαζαράκια, όπως αποκαλούνται οι καλαντιστές της ημέρας, συνεχίζουν με ευχετικούς και επαινετικούς στίχους για το σπίτι και δέχονται ως φιλοδώρημα αυγά που τα τοποθετούν σ’ ένα στολισμένο καλαθάκι. Λέγεται ότι το έθιμο ξεκίνησε από τα Μέγαρα και χάθηκε στον χρόνο. Το σίγουρο είναι πως σε κάθε περιοχή της Ελλάδας που ακόμη συνεχίζεται, οι στίχοι είναι διαφορετικοί.

Οι μικροί μαθητές και η καθηγήτριά τους, κα Χαλκιά, στο 3ο διάλειμμα του ωρολόγιου προγράμματος εισήλθαν στο γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων και αιφνιδίασαν ευχάριστα τους παρευρισκόμενους τραγουδώντας τα κάλαντα του Λαζάρου. Αμέσως μετά ξεχύθηκαν στα δρομάκια του χωριού προσφέροντας στους περαστικούς όμορφες και συγκινητικές εικόνες. Τα κάλαντα τραγούδησαν στην είσοδο του Μητροπολιτικού Ναού του Αγίου Γεωργίου ενώπιον του Πρωτοπρεσβυτέρου πατρός Ιωάννη Βλιάλη καθώς και στους μαθητές του Νηπιαγωγείου.

Επιμέλεια του δρώμενου «Κάλαντα του Λαζάρου»: Ελένη Χαλκιά, καθηγήτρια Μουσικής

Συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του Γυμνασίου Ορμύλιας

Μουσικοί: 1)Μαρία Χατζηνικολάου και Τσικούρη Μαρία βιολί

2)Νικόλαος Τσαμακδάς , τουμπερλέκι