Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας 2013-2014

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με 15 μαθητές της Α΄τάξης (Αλωπούδη Κατερίνα,Γκέργκο Δημήτρη, Γιαπουτζής Θάνος, Βάρακα Έφη,  Ιωάννου Ηλέκτρα, Ιωάννου Κων/νος, Κοττάς Βαγγέλης, Δομενικιώτης Δημήτρης, Παυλίδου Όλγα, Παύλο Ολιάνα, Πέπα  Άλγκι, Μωυσίδου Αθηνά, Μωυσιάδου Βιργινία, Μπίκου Σίλβια, Παναγιωτίδου Μάρθα) και  τίτλο  «θ’αργήσω το βράδυ».

Υπεύθυνοι Καθηγητές του Προγράμματος:  Πέτκου Μαρία  –  Γκάκης Νίκος

Στα πλαίσια του προγράμματος, και ενόψει της παγκόσμιας  ημέρας κατά της σχολικής βίας 6/03/14,  οι μαθητές  δουλεύοντας ομαδικά, δημιούργησαν βίντεο με τίτλο «Εκφοβισμός (Bulling) –ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ» όπου οι μαθητές με βιωματικό τρόπο προσέγγισαν το θέμα. Με αφορμή μία φανταστική ιστορία  οι μαθητές εργάστηκαν σε ομάδες, συζήτησαν και ζωγράφισαν τα χαρακτηριστικά, τις σκέψεις και τα συναισθήματα των εμπλεκόμενων (θυμάτων-θυτών-παρατηρητών). Οι ομάδες παρουσίασαν comics  , έγραψαν διαλόγους,   ιστοριούλες και ακολούθησε συζήτηση των παιδιών. Η συνάντηση τελείωσε …τραγουδιστικά!

[local /files/2014/03/bulling.movie_small.movie_.mp4]

Ποίημα για την ενδοσχολική βία

Δεν θα αντέξεις!

Δεν θ’ αντέξεις ούτε μία

να βλέπεις βία στα σχολεία

Δεν θ’ αντέξεις , δεν μπορείς

γιατί με τις τύψεις θα καταστραφείς

Ψάξε μέσα στην καρδιά σου

βάλε και εσύ τα δυνατά σου

να το αντιμετωπίσεις,

το πρόβλημα αυτό να λύσεις,

πάνε κάπου στους δασκάλους, στους γονείς,

το ξέρω ότι μπορείς

τίποτα δεν σε εμποδίζει

να το ξέρεις ότι αξίζει

να βοηθάς τους συνανθρώπους

να βοηθάς γνωστούς και αγνώστους.

Είμαι παιδί και πονάω

δεν μου αρέσει να μιλάω

Με πληγώνεις, με πονάς,

αλλά κατά βάθος το ξεχνάς,

κάθε ώρα και στιγμή

κάθομαι και κλαίω

τα προβλήματα μου δεν τα λέω

θέλω φίλους και παρέα

να ξέρω ότι περνάω ωραία!

Ποιήτρια: Όλγα Παυλίδου

Ακόμη , στα πλαίσια της θεματικής  «ΕΦΗΒΕΙΑ – ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ»  με την επισήμανση των θετικών στοιχείων,  την αποδοχή της αξίας και μοναδικότητας  του κάθε εφήβου έγινε παραγωγή του παρακάτω ποιήματος που εικονογραφήθηκε και επενδύθηκε μουσικά.

[local /files/2014/03/poiima.mp4]

Επίσης,  στα πλαίσια της θεματικής ενότητας : «Ο ρόλος των συναναστροφών, η επίδραση      των προτύπων, η ανάδειξη  της κατάλληλης συμπεριφοράς»  τα παιδιά δημιούργησαν power point με τα δικά τους πρότυπα, ανθρώπους που θαυμάζουν  γιατί πίστεψαν στον εαυτό τους και κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες τους.

Στα πλαίσια της θεματικής ενότητας  «διαχείριση κρίσεων» οι μαθήτριες  Ολιάνα Παύλο και  Όλγα Παυλίδου  «διαχειρίστηκαν» το θυμό με το δικό …  τους τρόπο:

Θυμός!

Τσακώνεσαι με κάποιον

Μαλώνεις σκληρά

Έχεις νεύρα και Θυμό

Όμως ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Κάνε το σωστό!

Μίλα στους άλλους

Αυτό είναι καλό!

Μη προσπαθείς να ξεσπάσεις

Τον έλεγχο θα χάσεις

Και πικρά θα κλάψεις.

Θες κάπου να ξεσπάς

Και δεν έχεις πού να πας

Είσαι θυμωμένος, λυπημένος

Αλλά κατά βάθος μετανιωμένος

ΖΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, όλα καλά

Και έλα να προχωρήσουμε μπροστά

Χωρίς θυμό, νεύρα και όλα τα κακά!