Το πείραμα του Ερατοσθένη στο σχολείο μας

Με μεγάλη επιτυχία,, με σύμμαχο τον καιρό και μεγάλη συμμετοχή πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας (ταυτόχρονα με άλλους   20.000 περίπου μαθητές και 1.500 καθηγητές από 650 σχολεία  ) το πείραμα του Ερατοσθένη για την πειραματική μέτρηση της ακτίνας της Γης.

Οι μαθητές του Β1 και του Γ1 μυήθηκαν αρχικά στην ωραία και ιστορική επίτευξη της μέτρηση της ακτίνας της Γης που πραγματοποίησε ο Ερατοσθένης το 200 π.Χ στην περιοχή της  Αλεξάνδρειας – Συήνης της Αιγύπτου.

Την φετινή χρονιά πέρα από την μέτρηση της ακτίνας της Γης το πείραμα εμπλουτίστηκε με την διαπίστωση της ευθύγραμμης κίνησης του Ήλιου και την κάθετη πτώση του φωτός του στις 12΄35 ακριβώς της 20 Μαρτίου που είναι η Εαρινή Ισημερία της Γης.

Υπεύθυνοι καθηγητές Τζιώνας Αχ., Ντόλκερας Δ., Χολογγούνης Γ. και Ζτούπας Ευ.