Η χορωδία μας

“Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής στο Σχολείο 2022”

Η χορωδία του Γυμνασίου Νέας Καλλικράτειας συμμετείχε στην “Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής στο Σχολείο 2022” τραγουδώντας το τραγούδι TOGETHER. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε χορωδίες απ’ όλη την Ευρώπη (μαζί και τη δική μας να ερμηνεύουν το ελπιδοφόρο αυτό τραγούδι. Βασιλική Παπαντωνοπούλου και παιδιά, σας ευχαριστούμε για τη χαρά και τη συγκίνηση που μας προσφέρατε!

ΚΑΛΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΟΡΩΔΙΑ ΜΑΣ

Kάλαντα και ευχές από την χορωδία μας. Και του χρόνου οι φωνές των παιδιών να φτάνουν στ’ αυτιά μας αβίαστα, ελεύθερα αλλά εξίσου μελωδικά! Χρόνια πολλά!

Η χορωδία-ορχήστα του Γυμνασίου-Λυκείου Ν.  Καλλικράτειας αποτελείται από μαθητές των δύο σχολείων, που αγαπούν το τραγούδι και τη μουσική. Έχει συμμετάσχει σε πολλά φεστιβάλ και έχει πραγματοποιήσει πολυάριθμες εμφανίσεις. Έχει διακριθεί στο φεστιβάλ χορωδιών που διοργανώνεται στο Μουζάκι Καρδίτσας και έχει αποσπάσει το πρώτο βραβείο στην κατηγορία  ¨Χορωδίες από το εξωτερικό ¨   στον 4ο Διεθνή Διαγωνισμό χορωδιών “Aleksandar Nisis Morfidis” που διεξήχθη στο Νόβισαντ της Σερβίας στις 22 Απριλίου 2017. Το μουσικό σχήμα διευθύνει η εκπαιδευτικός κ. Βασιλική Παπαντωνοπούλου.

Μουσική και ποιητική βραδιά «Νύχτα σπαρμένη μουσικές και ποιήματα»

Το Γυμνάσιο Νέας Καλλικράτειας διοργάνωσε στις  19-5-2019 την εκδήλωση «Νύχτα σπαρμένη μουσικές και ποιήματα» Η εκδήλωση ήταν υπό την αιγίδα του Δήμου Ν. Προποντίδας. Τα παιδιά της χορωδίας του Γυμνασίου-Γελ Ν. Καλλικράτειας μας ταξίδεψαν τραγουδώντας και απαγγέλοντας ποιήματα κάνοντας τη βραδιά μας μαγική. Ευχαριστούμε όλους όσους στήριξαν και αγκάλιασαν την εκδήλωση.

Υπεύθυνη για το μουσικό μέρος: Βασιλική Παπαντωνοπούλου

Υπεύθυνη για το ποιητικό μέρος: Κατερίνα Παπακωνσταντίνου

Απόσπασμα του προγράμματος παρουσιάστηκε στο Μαθητικό Φεστιβάλ Θάλασσας στις 8 Ιουνίου 2019.  Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ :  Βραδιά Μουσικής και ποίησης Πρόγραμμα

Εμφανίσεις χορωδίας 2017-2018

Η χορωδία του σχολείου μας πλαισιώνει μουσικά όλες τις γιορτές (Χριστούγεννα, 28η Οκτωβρίου, 17η Νοεμβρίου, 25η Μαρτίου, λήξη σχολικού έτους ).

Εκτός αυτού συμμετέχει σε διάφορες εκδηλώσεις και φεστιβάλ. Συγκεκριμένα:

Συμμετείχε  στην 10η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας στις 15 Μαρτίου.

Συμμετείχε στην  4η Διασχολική Συνάντηση Χορωδιών και Μουσικών Σχημάτων που διοργάνωσε το Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης την Παρασκευή 27 Απριλίου.

Συμμετείχε στην 4η Χορωδιακή Συνάντηση του Δήμου Προποντίδας (13 Μαϊου) στη Νέα Τρίγλια.