Δίκτυα-Συνεργασίες

Το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο  εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και δρω», το οποίο είναι εγκεκριμένο από Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων (Φ13.1/168127/Δ2) και το οποίο στοχεύει στην καλλιέργεια του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της συνείδησης του ενεργού πολίτη στους μαθητές .

Το σχολείο μας έχει ενταχθεί στο περιβαλλοντικό δίκτυο “Let’s Do it Greece”, καθώς και στο περιφερειακό θεματικό  δίκτυο «Πες το Ραδιοφωνικά και Δια δικτυακά».

Επίσης, οι μαθητές του προγράμματος  “We Care”  συμμετέχουν στο Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων, έχουν δημιουργήσει τη δική τους εικονική επιχείρηση και έχουν συμμετάσχει στη Μαθητική Εμπορική Έκθεση στις 27 Απριλίου στο Mediterranean Cosmos.

Το σχολείο μας έχει αναπτύξει συνεργασία με τους παρακάτω φορείς:

Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων, Δήμος Ν. Προποντίδας, Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων, Υπεύθυνος  Σχολικών Δραστηριοτήτων Χαλκιδικής,  Υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ, Υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ,  Εθελοντική Οργάνωση Kids Save Lives, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ν. Καλλικράτειας, Ίδρυμα Λαμπράκη, Εθελοντική Οργάνωση “Let’s Do it Greece”, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Ν. Καλλικράτειας, Τμήμα Κινηματογράφου Σχολής Καλών Τεχνών ΑΠΘ, Ανατολική ΑΕ,  Europe Direct, ΓΕΛ Ν. Μουδανιών.