Αρχική » Δράσεις - Εκδηλώσεις » Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

amea123 Η 3η Δεκεμβρίου είναι η  Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε ζητήματα ισότιμης πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην εκπαίδευση, πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας δράση που αφορούσε στο δικαίωμα των ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση.

Οι μαθητές πληροφορήθηκαν για τον πρώτο στην Ευρώπη απόφοιτο πανεπιστημίου με σύνδρομο Down και για την πρώτη στην Ελλάδα πτυχιούχο νηπιαγωγό με σύνδρομο Down. Ακολούθησε συζήτηση με στόχους την καταπολέμηση στερεοτύπων και προκαταλήψεων και την προαγωγή του σεβασμού της μαθητικής ετερογένειας.

Ως τελευταίο μέρος της δράσης, μαθητές και καθηγητές παρακολούθησαν κατά τμήμα μία κινηματογραφική ταινία σχετική με το θέμα της ημέρας.