Σχολικός περίπατος μηνός Μαΐου

IMG 20230518 221112

Την Πέμπτη 18-5-2023 το σχολείο μας πραγματοποίησε σχολικό περίπατο με τα πόδια στον Μητροπολιτικό Ναό Νάξου, στο επιτόπιο αρχαιολογικό μουσείο Μητρόπολης και στο Δημοτικό Στάδιο Νάξου, με την ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας ημέρας Μουσείων και των αγώνων Portarathlon, του διεθνούς meeting στίβου που διοργανώθηκε στο νησί μας.

IMG 20230518 202303 1
Στο Μητροπολιτικό Ναό οι μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία του ναού από τον εφημέριο πατήρ Νεκτάριο Αλεξόπουλο. Στη  συνέχεια μετέβηκαν στο επιτόπιο μουσείο  Μητρόπολης. Το επιτόπιο μουσείο  Μητρόπολης δημιουργήθηκε το 1999 και είναι το πρώτο στο είδος του μουσείο στην Ελλάδα και ένα από τα ελάχιστα διεθνώς, που δίνει τη δυνατότητα περιήγησης ανάμεσα στα αρχαία κατάλοιπα, στο ίδιο ακριβώς σημείο όπου αυτά βρέθηκαν κατά την ανασκαφή. Στο μουσείο οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τη φιλόλογο καθηγήτρια του σχολείου μας κυρία Ψαρρά Ευδοξία.

IMG 20230518 214831

Τέλος επισκέφτηκαν το Δημοτικό Στάδιο Νάξου όπου οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τους αγώνες Portarathlon, αγώνες στίβου υψηλών προδιαγραφών και παγκόσμιου κύρους. Οι αγώνες αυτοί ήταν αγώνες Σύνθετων Αγωνισμάτων, δηλαδή  Έπταθλο Γυναικών και Δέκαθλο Ανδρών και έλαβαν μέρος αναγνωρισμένοι αθλητές και αθλήτριες από όλο τον κόσμο.