Δράση για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.

IMG 20230127 164549

Η 27η Ιανουαρίου έχει καθιερωθεί από το ΥΠΑΙΘ, να πραγματοποιούνται στα σχολεία εκδηλώσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες με θέμα την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.

IMG 20230131 190107
Έτσι την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας εκδήλωση με θέμα «Το Ολοκαύτωμα ». Η εκδήλωση είχε διάρκεια 2 διδακτικών ωρών και την παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον οι μαθητές όλων των τμημάτων της Β τάξης και του Α1 τμήματος. Οι μαθητές παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ σχετικό με το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ, δεδομένου ότι την τρέχουσα χρονική περίοδο    οι μαθητές της Β Γυμνασίου  το διδάσκονται  στα κείμενα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.  Η δράση ολοκληρώθηκε  με χωρισμό των παιδιών  σε  τρεις  ομάδες  για ζωγραφική, γράψιμο ημερολογίου  και γράψιμο συνθήματος για τη βία και το ρατσισμό.   Υπεύθυνη για την υλοποίηση της δράσης ήταν η φιλόλογος του σχολείου μας, η οποία διδάσκει το μάθημα της Νεοελληνικής λογοτεχνίας στη Β τάξη, κυρία  Βαλαμβού  Κέλλυ.