Το 1ο Γυμνάσιο Νάξου και το “ Science School Air Quality IoT

1

Από την Παρασκευή 25 Νοεβρίου 2022, το 1ο Γυμνάσιο , αξιοποιώντας την προσφορά του ομίλου Μυτιληναίου, εγκατέστησε τον πρώτο πλήρως εξοπλισμένο σταθμό μέτρησης περιβαλλοντικών παραμέτρων και ποιότητας αέρα για το σχολικό περιβάλλον Science School Air Quality IoT.
Πρόκειται για έναν πλήρως εξοπλισμένο IoT σταθμό. Συμβάλει στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των παιδιών και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εκπαιδευτικό υλικό στο πλαίσιο του μαθήματος της πληροφορικής ή των δεξιοτήτων.
Η συσκευή διασυνδέεται με περιφερειακούς αισθητήρες μέτρησης περιβαλλοντικών παραμέτρων όπως θερμοκρασίας , σχετικής υγρασίας ,CO2 , ατμοσφαιρικής πίεσης και ποιότητας αέρα. Τα δεδομένα συλλέγονται και μεταδίδονται σε έναν κεντρικό server μέσω wi-fi.
Οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές/ήτριες ,αλλά και κάθε πολίτης μπορεί να έχει πρόσβαση στα παραπάνω δεδομένα μέσω κινητού τηλεφώνου ή υπολογιστή στην ιστοσελίδα : https://iothings.network/scienceschool/station_2/

Υπεύθυνος για τη λειτουργία του σταθμού είναι ο Αν. Υποδιευθυντής του σχολείου μας κος Κόντες Ιωάννης.