83ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

mathimatiki1 1

Όπως κάθε χρόνο έτσι κι εφέτος, το σχολείο μας συμμετείχε στον 83ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ». Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 12:00-14:00  στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας.

IMG 20221111 121403
Σκοπός του διαγωνισμού, που τον διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.), είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.
Στον διαγωνισμό αυτόν έλαβαν μέρος 4 μαθητές της Β’ και 4 μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας. Υπεύθυνος για τη συμμετοχή των μαθητών  στον διαγωνισμό ήταν ο μαθηματικός του σχολείου μας, κύριος Καλέσης Στέργιος, ενώ επιτηρητής ήταν ο  καθηγητής τεχνολογίας, κος  Κοτσαλής  Δημήτριος  .

Οι μαθητές της Β τάξης που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν:
Βάβουλα Άρτεμις, Κατσούρης Δημήτρης, Κρητικού Γεωργία, Μασούρα Αθηνά.
Οι μαθητές της Γ τάξης που συμμετείχαν στο διαγωνισμό ήταν:
Μαυρίδης Γεώργιος, Περήφανος Ευάγγελος, Περράκης Αλέξανδρος, Πιτυλάκη Μαρία – Βιολέττα.