Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα του Εθνικού Θεάτρου

Screenshot 1

Το σχολείο μας έχει επιλεγεί από το Εθνικό Θέατρο να συμμετέχει στο εγκεκριμένο από το ΥΠΑΙΘ εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εθνικού Θεάτρου, με τίτλο: “Το Θέατρο στο Νέο Σχολείο”. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί με υπεύθυνη την κυρία Βαλαμβού Κέλλυ ΠΕ02σε συνεργασία με την κυρία Ψαρρά Ευδοξία ΠΕ02.

Screenshot

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα
Στο πρόγραμμα αυτό οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί με τη θεατρική τους ομάδα (ανώτατο όριο 25 μαθητές/ -τριες), θα συντονίζονται από έναν καλλιτέχνη εμψυχωτή του Εθνικού Θεάτρου που έχει εξειδικευθεί στο Εφηβικό Θέατρο. Ο καλλιτέχνης εμψυχωτής θα υποστηρίζει και θα συνεργάζεται με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς και τη σχολική θεατρική ομάδα σε όλα τα στάδια της θεατρικής διαδικασίας, από την αρχική σύλληψη έως και την παρουσίαση του θεατρικού αποτελέσματος με την ολοκλήρωση του προγράμματος στο τέλος του σχολικού έτους. Ο καλλιτέχνης- εμψυχωτής θα επισκέπτεται τη σχολική μονάδα τουλάχιστον 1 φορά τη μήνα, προκειμένου να έρχεται σε άμεση επαφή με την θεατρική ομάδα και να παρακολουθεί τα στάδια που βρίσκεται κάθε φορά η «θεατρική διαδικασία». Στόχος του προγράμματος δεν είναι η παρουσίαση δαπανηρών ή απαιτητικών παραστάσεων στο τέλος της σχολικής χρονιάς, αλλά κυρίως η ενεργή ομαδοσυνεργατική προσέγγιση στη θεατρική δημιουργία.