«Play Unified.Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί»

Το 1ο Γυμνάσιο Νάξου σε συνεργασία με το ΕΕΕΕΚ Νάξου υλοποιούν απο κοινού το εκπαιδευτικό πρόγραμμα των Special Olympics Hellas με τίτλο: «Play Unified.Learn Unified – Παίζουμε Μαζί, Μαθαίνουμε Μαζί», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Τα Special Olympics Hellas, συνεργαζόμενα με τα Special Olympics International και έχοντας την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, σχεδίασαν ένα πρόγραμμα με τίτλο Play Unified – Learn Unified για το σχολικό έτος 2020-2021 και θα υλοποιηθεί σε όλη τη χώρα εντελώς δωρεάν.

Η διάρκειά του θα είναι τρεις διδακτικές ώρες. Το ανωτέρω εκπαιδευτικό πρόγραμμα αποτελεί ένα βιωματικό πρόγραμμα ενταξιακού αθλητισμού, που υλοποιείται ταυτόχρονα σε 14 κράτη με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών καθώς καιτων εκπαιδευτικών και γονέων των σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας για τη νοητική αναπηρία. Στόχος του προγράμματος είναι να ενημερώσει όλους τους εμπλεκόμενους σχετικά με τη νοητική αναπηρία, να ευαισθητοποιήσει, να σπάσει στερεότυπα, να δημιουργήσει το αίσθημα της αποδοχής και της συνεισφοράς, να προωθήσει τη συνεργασία ατόμων με και χωρίς νοητική αναπηρία, εντός και εκτός γηπέδων και τελικά να προάγει την ένταξη των ατόμων με νοητική αναπηρία, σε έναν κόσμο χωρίς προκαταλήψεις απαλλαγμένο από φαινόμενα εκφοβισμού και αποκλεισμού.

Επισημαίνεται ότι το εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί, εφόσον τηρηθούν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. και του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας για την προστασία από τον κορωνοϊό COVID-19

Υπεύθυνοι του προγράμματος για τα δύο συνεργαζόμενα σχολεία είναι η  καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κα Γιαλλή Ευαγγελία απο το 1ο Γυμνάσιο και ο κ. Στέλιος Τσαπάτος γυμναστης Ειδικής Αγωγής απο το ΕΕΕΕΚ Νάξου

Την Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το θεωρητικό μέρος και θα ακολουθήσουν την Παρασκευή 19/2 και την Παρασκευή 5/3 το πρακτικό μέρος με τις εξής δραστηριότητες: 1. ΜΠΟΤΣΕ (ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΕ ΜΕΙΚΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΑΞΟΥ ΚΑΙ ΕΕΕΕΚ ΝΑΞΟΥ
2. ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ