Ενημέρωση μαθητών για τον covid -19 απο γιατρούς του ΚΥ-ΓΝ Νάξου

Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η πρώτη ενημέρωση μαθητών απο γιατρούς του Κέντρου Υγείας – Γενικού Νοσοκομείου Νάξου. Τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας, χωρισμένοι σε δύο τμήματα προσήλθαν στην αίθουσα του αμφιθεάτρου και τηρώντας τα μέτρα ασφαλείας, όπως οι αποστάσεις και η χρήση της μάσκας, παρακολούθησαν τους γιατρούς κ.κ. Γόνη Διατσέντα, παιδίατρος και Τομπάς Πλάτων, οδοντίατρος, οι οποίοι τους ανέλυσαν την κρισιμότητα της εφαρμογής των μέτρων και τους τρόπους προφύλαξης αλλά και αντιμετώπισης πιθανών κρουσμάτων. Οι μαθητές με υποδειγματική συμπεριφορά και μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν τις ομιλίες των γιατρών οι οποίοι όπως μας είπαν στο τέλος, εντυπωσιάστηκαν απο την υπεύθυνη στάση των παιδιών αλλά και την σωστή χρήση της μάσκας που είδαν να εφαρμόζουν οι μαθητές. Κατά τη διάρκεια των εισηγήσεων τους οι γιατροί χρησιμοποίησαν τα οπτικοακουστικά μέσα της αίθουσας του αμφιθεάτρου τα οποία τους διευκόλυναν μαζί με τους εκπαιδευτικούς που βοήθησαν προς αυτή την κατεύθυνση.