Κλειστό το 1ο Γυμνάσιο Νάξου την Τετάρτη 8-1-2020

Κλειστό θα  παραμείνει το σχολείο μας την Τετάρτη 8-1-2020, καθώς και όλα τα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Νάξου και Μικρών Κυκλάδων, σύμφωνα με απόφαση του Δήμαρχου. Τα σχολεία παραμένουν κλειστά λόγω των κακών καιρικών συνθηκών και συγκεκριμένα λόγω των θυελλωδών ανέμων (10 και πλέον μποφόρ)  που πνέουν στο νησί μας από το σαρωτικό πέρασμα του Ηφαιστίωνα

Ποιος όμως ήταν ο Ηφαιστίωνας που οι   Έλληνες μετεωρολόγοι έδωσαν το όνομα του  σε  αυτό το κύμα κακοκαιρίας που πλήττει την χώρα μας;

Ο Ηφαιστίων γεννήθηκε στην Αρχαία Πέλλα το  356π.Χ και  πέθανε στη Βαβυλώνα 324π.Χ . Ήταν  γιος του Αμύντορα και  αρχαίος Έλληνας  στρατηγός και ευγενής της Μακεδονίας. Ήταν ο στενότερος από όλους τους φίλους του Μεγάλου Αλεξάνδρου, μεγαλωμένοι μαζί από παιδιά. Διακρίθηκε κατά την στρατιωτική υπηρεσία του, καθώς ήταν μέλος των σωματοφυλάκων του Αλεξάνδρου, διοικητής του ιππικού των Εταίρων, καθώς και υπεύθυνος για πολλές άλλες δραστηριότητες, όπως διπλωματικές αποστολές, γεφύρωση ποταμών, και την εγκαθίδρυση νέων οικισμών. Η φιλία του με τον Μέγα Αλέξανδρο ήταν τόσο ονομαστή που πολλοί την έχουν συγκρίνει με αυτήν του Αχιλλέα και του Πάτροκλου.