Η γιορτή της σημαίας και η στεφάνωση στο μνημείο του ήρωα Γ. Βαλληνδρά

Μια πολύ όμορφη γιορτούλα διοργανώθηκε στο σχολείο μας για να γιορταστεί η 78η επέτειος του ΟΧΙ των Ελλήνων απέναντι στα φασιστικά στρατεύματα του Μουσολίνι. Την γιορτή επιμελήθηκε η καθηγήτρια κα Δέσποινα Λυκουροπούλου με την βοήθεια της κας Μαρίας Ζούλη οι οποίες έδωσαν την ευκαιρία σε πολλούς ταλαντούχους μαθητές του σχολείου μας να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους με επιλεγμένα σκετς και ποιήματα αφιερωμένα στον αγώνα των Ελλήνων. Είχε προηγηθεί η απονομή των αριστείων και βραβείων στους μαθητές που αρίστευσαν καθώς και η παράδοση της σημαίας στους σημαιοφόρους, απο τον διευθυντή. Η γιορτή τελείωσε με τον εθνικό ύμνο και την κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του ήρωα μαθητή Γ. Βαλληνδρά.

Ακολούθησε η καθιερωμένη στεφάνωση των σχολείων στο μνημείο των ηρώων και η μαθητική παρέλαση.