Ο αγιασμός στο 1ο Γυμνάσιο Νάξου 11-9-2019

Με τον καθιερωμένο αγιασμό ξεκίνησε  η νέα σχολική χρονιά σε όλα τα σχολεία της Χώρας Νάξου. Στο 1ο Γυμνάσιο το «παρών» έδωσαν ως εκπρόσωποι της Μητρόπολης Παροναξίας οι εφημέριοι του ιερού ναού Παντανάσσης, ο δήμαρχος Δημήτρης Λιανός,η περιφερειακή διευθύντρια εκπαίδευσης Μαρκέλλα Παραμυθιώτου,  ο πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου Φώτης Μαυρομάτης, ο επικεφαλής της «Δύναμης Δημιουργίας» Βασίλης Βρούτσης, η γραμματέας του δημοτικού συμβουλίου Κατερίνα Φουτάκογλου, ο εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ. κος Χαρ. Μπίτσιος, ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής του Δήμου κ. Αρτέμης Ψαρρός, ο πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, πλήθος γονέων και συγγενών των μαθητών όπως και συνταξιούχοι εκπαιδευτικοί που έχουν διδάξει στο σχολείο.

Σε πανηγυρικό κλίμα μίλησαν κατα σειρά οι κ.κ. Λιανός, Παραμυθιώτου, Βρούτσης και ο διευθυντής του σχολείου Στράτος Φουτάκογλου. Καθένας με τη σειρά του αναφέρθηκαν στη σημασία του εκπαιδευτικού έργου και συμβούλευσαν τους μαθητές να είναι καλοί αποδέκτες των υπηρεσιών που τους παρέχονται. Η σύντομη τελετή ολοκληρώθηκε με κέρασμα που προσέφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων.