Τετάρτη 15-5-2019: 3η μέρα Θεματικής εβδομάδας

Την   3η μέρα της Θεματικής  Εβδομάδας  πραγματοποιήθηκαν  δραστηριότητες,  στις οποίες  συμμετείχαν  οι μαθητές μας με πολύ ενθουσιασμό.Καλεσμένη της σημερινής ημέρας ήταν η μικρή  μαγείρισσα  του MASTERSEF, Πόπη Ανεβλαβή, μαθήτρια του Γυμνασίου Σκαδού.   Η Πόπη  μίλησε για την εμπειρία  της  στην  τηλεοπτική  εκπομπή  και έφτιαξε  γλυκύτατα τρουφάκια  για να κεράσει τους συμμαθητές  της.

Δεύτερος καλεσμένος των σημερινών δραστηριοτήτων ήταν ο γεωπόνος του ΕΕΕΕΕΚ κ. Κώστας Σαμπουτζάκης. Ο γεωπόνος μίλησε στους μαθητές για τα ιερά δέντρα της Αρχαίας Ελλάδας, την ελιά, το αμπέλι και τη συκιά. Ακολούθησαν βιωματικές δράσεις στον κήπο του σχολείου μας.

Καλεσμένοι  επίσης στο σχολείο μας ήταν ο νευρολόγος  γιατρός του Γενικού Νοσοκομείου Νάξου, Γιαννούλης Μανωλάς .Ο γιατρός  ενημέρωσε τους μαθητές για τις πρώτες βοήθειες για την αντιμετώπιση επιληπτικών κρίσεων και τους έδωσε αντικαπνιστικές συμβουλές.