Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση με Ευρωπαϊκή αύρα

Μια ξεχωριστή εκδήλωση ανέλαβε φέτος να διοργανώσει η καθηγήτρια αγγλικών κα Δέσποινα Λυκουροπούλου, με αφορμή τον αποχαιρετισμό εν’ όψη των διακοπών των Χριστουγέννων. Οι μαθητές έψαλαν χριστουγεννιάτικες μελωδίες απο ευρωπαϊκές χώρες κάνοντας ταυτόχρονα ένα ταξίδι σε Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες με αναφορά στα χριστουγεννιάτικα έθιμα που επικρατούν εκεί. Ρώμη, Βερολίνο, Παρίσι, Λονδίνο κ.ά πόλεις “ήρθαν” στη σκηνή του αμφιθεάτρου του σχολείου μας και μαζί με τη γνωστή Χριστουγεννιάτικη ιστορία του Χανς Κρίστιαν Αντερσεν “Το κοριτσάκι με τα σπίρτα”, που δραματοποίησε ομάδα μαθητών, έδωσαν την αύρα των ημερών που είχε ήδη στηθεί στο 1ο Γυμνάσιο απο μέρες με τον στολισμό του σχολείου. Τέλος με την συνοδεία μουσικών οργάνων έψαλαν τα κάλαντα απο διάφορες περιοχές της Ελλάδας οι μαθητές της χορωδίας του σχολέιου μας.