Οι μαθητές μας σήμερα βρέθηκαν κοντά στον “άνθρωπο του Νεάτερνταλ στη Νάξο”

στο αρχαιολογικό μουσείο

“Το να γνωρίζεις την ιστορία του τόπου καταγωγής σου ή της μόνιμης κατοικίας σου είναι υποχρέωση και ποιοτικό χαρακτηριστικό της προσωπικότητας ενός ανθρώπου…”,  “…φανταστείτε τι θα σκεφτεί ενας επισκέπτης όταν σε ρωτήσει να του πεις τι ξέρεις για κάποια αρχαιολογικά μνημεία της πόλης που κατοικείς κι εσύ να μη ξέρεις να του απαντήσεις”. Με αυτά τα λόγια ο διευθυντής του σχολείου μας παρότρυνε τους μαθητές της Α΄και Β΄τάξης να παρακολουθήσουν την ενημέρωση που έγινε απο τον αρχαιολόγο κ. Μαυροειδή Μαυροειδόπουλο στο Πολιτιστικό Κέντρο Νάξου (πρώην σχολή Ουρσουλινών). Η ενημέρωση έγινε στα πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης που πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 20-4-2018 απο τους μαθητές των δύο πρώτων τάξεων του 1ου Γυμνασίου Νάξου οι οποίοι βρέθηκαν στην έκθεση “Νεατερνταλ ΣΤΗ ΝΑΞΟ” που διοργάνωσαν οι αρχαιολόγοι – παλαιοντολόγοι του Αρχαιολογικό Προγράμματος Στελίδας Νάξου. Ο κ. Μαυροειδόπουλος στη συνέχεια ξενάγησε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς στο Αρχαιολογικό Μουσείο, στο οποίο είναι υπεύθυνος για την λειτουργία του αυτό το διάστημα και ενώ εχουν αρχίσει οι εργασίες αποκαταστασης του κτηρίου στα πλαίσια του προγράμματος ενοποίησης των Μουσείων της Χώρας Νάξου.

στο μπαλκόνι του Βυζαντινού Μουσείου Νάξου (Πύργος Κρίσπι)

Εκτός όμως απο την έκθεση του Νεάτερνταλ της Νάξου και την ξενάγηση στο Αρχαιολογικό Μουσείο, οι μαθητές επισκέφθηκαν και το Βυζαντινό Μουσείο Νάξου το οποίο στεγάζεται στον Πύργο των Κρίσπι (Γλέζου) στο Κάστρο. Σπουδαίοι χώροι και ευρύματα εξέπληξαν τους μικρούς επισκέπτες που τα αντίκρυσαν. Μαζί σε όλα αυτά προστέθηκε μια μικρή περιήγηση στα στενά του Καστρου όπου δεσπόζουν περίλαμπρα κτίρια με οικόσημα των Ενετών Αρχόντων καθώς επίσης εκκλησίες και μοναστήρια όπως αυτό του Αγίου Αντωνίου της Παδούης που είναι μοναστήρι Καπουκίνων Μοναχών.