4η μέρα Θεματικής Εβδομάδας

Σήμερα, τέταρτη κατά σειρά μέρα υλοποίησης της Θεματικής Εβδομάδας καλεσμένοι στο σχολείο μας ήταν εκπρόσωποι του Γενικού Νοσοκομείου Νάξου, ο νευρολόγος γιατρός Γιαννούλης Μανωλάς και ο αναισθησιολόγος γιατρός Χρονάκης Γιάννης, καθώς και οι διασώστες του ΕΚΑΒ, Βάβουλα Φλώρα και Βλασερός Σπύρος .Οι γιατροί ενημέρωσαν τους μαθητές για τρόπους αντιμετώπισης άσχημων καταστάσεων που μπορούν να μας συμβούν στο σχολείο ή οπουδήποτε αλλού όπως: τραυματισμός, αιμορραγία, συμπτώματα αρτηριακής αιμορραγίας, ρινορραγία. Επίσης, αναφέρθηκαν στα κατάγματα άνω άκρου ,κάτω άκρου και για το ανοικτό κάταγμα. Μίλησαν για τον πνιγμό από ξένο σώμα αλλά και στην θάλασσα, για την επιληπτική κρίση , την αφαίρεση, το δάγκωμα από φίδι . Τέλος μίλησαν για το λιποθυμικό επεισόδιο , τις αλλεργίες( αναπνευστικές , εντερικές και δερματικές) αλλά και για το αλλεργικό σοκ. Παράλληλα, οι διασώστες του ΕΚΑΒ έκαναν επίδειξη με παραστατικό τρόπο ώστε να μπορούν να τα κατανοήσουν οι μαθητές. Χαρακτηριστική ήταν η αναπαράσταση από τη διασώστρια παροχής πρώτων βοηθειών σε άνθρωπο που σταματά η αναπνοή του, δίνοντας τη βασική υποστήριξη της ζωής . Το αξιοσημείωτο είναι ότι σε αυτή τη διαδικασία συμμετείχαν ενεργά και οι μαθητές μας.

Τέλος προβλήθηκε η επιλεγμένη κινηματογραφική ταινία «Η θεωρεία των Πάντων – Η  ζωή  του Στίβεν Χόκινγκ»στο αμφιθέατρο του σχολείου και την παρακολούθησαν οι μαθητές της  Γ’ τάξης