Μαθηματικός Διαγωνισμός “Ο ΘΑΛΗΣ”

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  ,ο 78ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός στα Μαθηματικά  « Ο Θαλής».  Ο διαγωνισμός αυτός  είναι ο πρώτος από τους τρεις ( ο δεύτερος είναι  “Ο Ευκλείδης ” και ο τρίτος είναι  “Ο Αρχιμήδης ” )που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία ,  με την έγκριση και υπ΄την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας , Έρευνας και Θρησκευμάτων.  mathimatikaΤο 1ο Γυμνάσιο Νάξου ορίστηκε  ως Εξεταστικό Κέντρο  με πρόεδρο το Διευθυντή κ. Φουτάκογλου Στράτο  και η διάρκεια του διαγωνισμού ήταν δύο ώρες , από τις 9:00 ως στις 11:00.  Επίσης, εκτός από τους μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν και μαθητές από άλλα σχολεία του νησιού όπως  από το Γυμνάσιο Βίβλου , το Γυμνάσιο Τραγαίας  και το Λύκειο Τραγαίας . Τέλος αξίζει να σημειώσουμε τη συμβολή της καθηγήτριας  Στρούβαλη Παρασκευής ΠΕ03.50  (Μαθηματικού Ειδικής Αγωγής) η οποία με δική της πρωτοβουλία προετοίμασε τους μαθητές του σχολείου μας με προπαρασκευαστικά μαθήματα  που έγιναν  εντός του σχολικού ωραρίου.

Οι μαθητές του σχολείου μας  που πήραν μέρος ήταν : Βερώνη Αντωνία  (τμήμα Β1),Τσατσούλα Αικατερίνη (τμήμα Β4), Βερύκοκκος Στυλιανός – Κυπριανός (τμήμα Β1), Περιστεράκης Κωνσταντίνος (τμήμα Β2)