Η Πορτάρα και το Κάστρο όπως φαίνονται από  το Νότιο προαύλιο

Το Κάστρο και η Πορτάρα όπως φαίνονται από το Νότιο προαύλιο

Μαγεύει η θέα που αντικρίζει κανείς  από διάφορα σημεία του σχολείου μας , του  1ου Γυμνασίου Νάξου, και ιδιαίτερα διασχίζοντας το διάδρομο του πρώτου ορόφου. Χτισμένο σε κατάλληλη θέση και σχεδιασμένο άψογα για τα δεδομένα της εποχής που κατασκευάστηκε, μας χαρίζει καθημερινά εικόνες απαράμιλλου φυσικού κάλους. Μνημεία που στέκουν αγέρωχα αιώνες τώρα και κοσμούν την πόλη μας όπως το Κάστρο και η Πορτάρα, πλοία που προσδένουν ή σαλπάρουν από το λιμάνι, η απεραντοσύνη της θάλασσας που ενώνεται με τον ουρανό πέρα από τα βουνά της Πάρου είναι εικόνες που μας συντροφεύουν στη σχολική μας καθημερινότητα. Και καθώς ο χρόνος  κυλάει, ακολουθούν  και αυτές  την εναλλαγή των εποχών γοητεύοντας μαθητές και καθηγητές  με το μοναδικό θέαμα που προσφέρουν. Μοιραστείτε μαζί μας  ανεπανάληπτες  εικόνες ,όπως τις αποθανάτισε ο φωτογραφικός μας φακός  από το διάδρομο του  ορόφου και  από  το νότιο προαύλιο  του σχολείου μας .

To 1o Γυμνάσιο απο τη Νότια πλευρά

Το Κάστρο και η Πορτάρα όπως φαίνονται από το νότιο προαύλιο

Μεσημέρι Πέμπτης 26 Οκτωβρίου 2017

Το λιμάνι όπως φαίνεται από το σχολείο μας  , πρωί 27ης Οκτωβρίου 2017