Γιορτάστηκε στο 1ο Γυμνάσιο η 73η επέτειος της απελευθέρωσης της Νάξου

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΕΩΝ. ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ ΕΠΕΣΕ ΜΑΧΟΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ

Το σημείο που σκότωσαν τον ήρωα Βαλληνδρά

73 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΗΣ ΝΑΞΟΥ

Με αφορμή την 73η επέτειο από την απελευθέρωση του νησιού μας  από το γερμανικό ζυγό ,στις 15 Οκτωβρίου 1944 , το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδήλωση μνήμης σε κείνα γεγονότα. Η εκδήλωση  έγινε στο αμφιθέατρο του σχολείου, κατά τη διάρκεια της 1ης διδακτικής ώρας, της Δευτέρας 16 Οκτωβρίου 2017, παρουσία όλων των μαθητών και των καθηγητών. Με την επιμέλεια της κας Αγγελή Ελ., εξαμελής ομάδα μαθητών ανέλαβε και ενημέρωσε το σύνολο του σχολείου, με απλό και κατανοητό τρόπο για τα σημαντικότερα γεγονότα εκείνης της μαύρης περιόδου. Έγινε αναφορά στην πρώτη πραγματική μάχη της Νάξου εναντίον των Γερμανών, στις 25 Μαΐου 1944 και στην 2η τριήμερη μάχη  από 12 Οκτωβρίου 1944 έως και 14  Οκτωβρίου 1944 που οδήγησε στην απελευθέρωση του νησιού τη 15η  Οκτωβρίου 1944.  Επίσης , αναφορά έγινε στη  συμβολή  της Ναξιακής  αντιστασιακής οργάνωσης (Στρατιωτικό τμήμα Νάξου)  στον Αγώνα αλλά  και  στην προσφορά Ναξιωτών αγωνιστών. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη αυτοθυσία και τον ηρωισμό  του 19χρονου τότε Γεωργίου Βαλληνδρά  (που ήταν μαθητής του Γυμνασίου Νάξου), ο οποίος βρήκε φρικτό θάνατο από γερμανική σφαίρα, στο προαύλιο του σχολείου μας .

Οι  μαθητές που συμμετείχαν στη γιορτή ήταν : Βερώνη Αντωνία , Βερώνη Άννα, Δέτση Αναστασία , Βερύκοκκος Στυλιανός- Κυπριανός,  Ψαρράς Βασίλης, Γαβαλάς Μιχάλης.

Απο τη μαχη της απελευθερωσης της Ναξου

Το μνημείο του ήρωα Βαλληνδρα στο προαύλιο του Γυμνασίου μας

Η Χωρα Νάξου το 1944 – διακρίνεται το σχολείο μας