ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-2019

Ένα  διαφορετικό  μάθημα …

Ένα μάθημα   διαφορετικό, μακριά από τα μαθητικά έδρανα είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου  Νάξου, την Παρασκευή  12 Οκτωβρίου2018, από τον παραολυμπιονίκη αθλητή  Μάκη Καλαρά.  Η ομιλία πλούσια σε μηνύματα, πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του Δήμου Νάξου κατά τη διάρκεια των δύο πρώτων διδακτικών ωρών, ύστερα  από πρόσκληση του ΝΟΠΠΑΠΑ Δήμου Νάξου προς το σχολείο μας.  Ο καταξιωμένος αθλητής  μίλησε με ειλικρίνεια και αμεσότητα  στους μαθητές μας για την περιπέτεια που τον καθήλωσε στο αναπηρικό καροτσάκι, για το  πείσμα  να εκπληρώσει τα  όνειρα του ,  τις προσπάθειες και τις θυσίες που έκανε ώστε να  διακριθεί στον αθλητισμό που τόσο πολύ του άρεσε από μικρό παιδί. Ακολούθησε διάλογος μεταξύ του αθλητή και των μαθητών  και η ομιλία τελείωσε με αναμνηστικές φωτογραφίες

Μάκης Καλαράς: Την πρώτη διάκριση την πήρε  στο άθλημα της  άρσης  βαρών, (πέμπτος στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα) και στη συνέχεια στη δισκοβολία, ένα ιδιαίτερα απαιτητικό άθλημα ακόμα και για απολύτως υγιείς αθλητές.  Πήρε αργυρό μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004, χρυσό μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου το 2005 στο Ελσίνκι, χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου το 2006 στο Άσεν, τρίτος στο Παγκόσμιο Κύπελλο το 2007 στην Ταϊπέι, πέμπτος στην Παραολυμπιάδα του Πεκίνου το 2008. Από το 2008   ο Μάκης Καλαράς,   ύστερα από τις σπουδαίες επιτυχίες που πέτυχε στη δισκοβολία, αποφάσισε ξανά να αλλάξει άθλημα κ αι να ασχοληθεί με το  sit ski, το καθιστό σκι, χρησιμοποιώντας  έναν ειδικό εξοπλισμό που του επιτρέπει να κατεβαίνει  χιονισμένες  πλαγιές μέχρι και με εκατό τριάντα χιλιόμετρα την ώρα.