ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2019-2020

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου , ημέρα εορτής των  Τριών Ιεραρχών, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκκλησιασμό στο Μητροπολιτικό Ναό της πόλης μας. Μετά τη Θεία Λειτουργία ακολούθησε ομιλία για το κοινωνικό και παιδαγωγικό έργο των Αγίων Πατέρων,   από τη θεολόγο του σχολείου μας κ. Κριθαριώτη Αθηνά.  Αργότερα, πίσω στο σχολείο, στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων , με την επιμέλεια της καθηγήτριας προβλήθηκε στους μαθητές  βίντεο  σχετικά με τη ζωή και τη δράση Τους

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου 2019

Στο πλαίσιο του εορτασμού της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019 το 1ο  Γυμνάσιο Νάξου  πραγματοποίησε σχολική εκδήλωση μνήμης στο αμφιθέατρο «Ιάκωβος Ψαρράς», ως ελάχιστο φόρο τιμής στους αγωνιστές της δημοκρατίας!

Στην εκδήλωση  τον πρώτο λόγο είχαν  μαθητές και μαθήτριες από την Α και Γ τάξη , που  παρουσίασαν με παλμό και ζωντάνια μικρά θεατρικά δρώμενα  και το χρονικό της 17ης Νοέμβρη με τη μορφή ημερολογίου. Οι μαθητές που συμμετείχαν έκλεψαν την παράσταση αποκαλύπτοντας το υποκριτικό τους ταλέντο. Ιδιαίτερο χρώμα στη γιορτή έδωσαν τα τραγούδια των συνθετών Μ. Λοΐζου και Μ. Θεοδωράκη που ερμήνευσε η χορωδία του σχολείου.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί. Επίσης, μας τίμησε με την παρουσία του ο συνταξιούχος, συντοπίτης και συνάδελφός μας κ. Κορρές Ν.  (πρώην  διευθυντής Λυκείου Νάξου).
Τούς ευχαριστούμε πολύ για την τιμή!

Ευχαριστούμε, επίσης, τον κ. Γ. Δεουδέ για την ηχητική υποστήριξη.

Οι συντελεστές της γιορτής

• Από την Α΄ τάξη οι μαθητές|τριες: Μάιρα Αναστασιάδη, Βασιλένια Βερνίκου, Κυριακή Μαρούλη, Ειρήνη Κατσούρη, Ζωή Κορρέ, Εμμανουέλα Μαργαρίτη & Θησέας Παπανικολάου.
  • Από τη Γ΄ τάξη οι μαθητές|τριες: Ευγενία Αρσένη, Καλυψώ Βάβουλα, Έλλη Λυγερού, Αργυρώ Καρποντίνη, Κατερίνα Κουτελιέρη , Δωροθέα Σαμαρά, Κατερίνα Σταυρίτη, Νικολέττα Σέργη & Κων|νος Χατζηανδρέου.
  • Παρουσίαση γιορτής: Ειρήνη Ζαφείρη.
  • Ορχήστρα: Στέλιος Μαργαρίτης: Κιθάρα & Δημήτρης Κρητικός: μπουζούκι.
  • Εικαστικά: Δέσποινα Λυκουροπούλου.
  • Υπεύθυνοι καθηγητές: Δημήτρης Κρητικός, Χρήστος Καρούσης & Στέλλα Μαγκανάρη.

Το πρόγραμμα της Γιορτής

• Χορωδία & ορχήστρα: «Μαλαματένια λόγια», μουσική: Γ. Μαρκόπουλος, στίχοι: Μ. Ελευθερίου.
  • Μουσικοχορευτικό δρώμενο: «Η ιστορία μιας νύχτας» του Δ. Μαριόλη, μουσική : Αdagio, Ελένη Καραϊνδρου.
  • Χορωδία & ορχήστρα: «Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ», στίχοι: Ο. Ελύτης, μουσική: Μ. Θεοδωράκης.
  • Θεατρικό δρώμενο: Οι «Σωτήρες της Πατρίδος» του Τ. Μιχαλακόπουλου.
  • Χορωδία & ορχήστρα: «Ένα το χελιδόνι», μουσική: Μ. Θεοδωράκης, στίχοι: Ο. Ελύτης.
  • Θεατρικό δρώμενο: «Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος ανακρίνεται» (σκετς για το Πολυτεχνείο)
  • Χορωδία & ορχήστα: «Λεβέντης», μουσική: Μ. Θεοδωράκης,στίχοι:Ν. Περγιάλης.
  • Ποίημα: «Αυτοπυρπόληση» Ν. Βρεττάκος.
  • Χορωδία & ορχήστρα: «Ο δρόμος», μουσική/στίχοι: Μ. Λοΐζος. Μητροπούλου.
  • 17 Νοεμβρίου  1973: «Σελίδες ημερολογίου από έναν φοιτητή».
  • Χορωδία & ορχήστρα:  «Μυρτιά», μουσική: Μίκης Θεοδωράκης, στίχοι: Νίκος Γκάτσος.
  • Εθνικός Ύμνος.

Εορτασμός Οκτωβρίου 2019

Στα πλαίσια του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου το Πρώτο Γυμνάσιο Νάξου πραγματοποίησε εκδήλωση στην αίθουσα «Ιάκωβος Ψαρράς» . Στην εκδήλωση πήραν μέρος μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου και έφεραν εις πέρας ομιλίες, βίντεο, χρονικά, τραγούδια, ποιήματα και θεατρικό με απόλυτη επιτυχία. Το θεατρικό που παρουσίασαν ήταν της Μαρίας Κίτρα «Μια φορά κι έναν… κακό καιρό» . Την εκδήλωση παρακολούθησαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και γονείς με μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι συντελεστές της γιορτής :

• Χορωδία: Κυριακή Βασιλάκη, Σοφία Μαργαρίτη, Αναστασία Λούκιτς, Ευγενία Αρσένη, Κατερίνα Κουτελιέρη, Αργυρώ Καρποντίνη, Γεωργία Βερυκόκκου, Ελλη Λυγερού, Καλυψώ Βάβουλα, Νικολέτα Κονδύλη, Νικολέτα Σέργη και Δωροθέα Σαμαρά.
  • Θεατρικό: Ευγενία Αρσένη, Γιάννης Βασιλάκης, Μάνος Βασιλάκης, Αναστασία Λούκιτς, Βλάσης Κάβουρας, Νικολέτα Σέργη, Δωροθέα Σαμαρά, Διονύσης Δόκλης, Χαρούλα Χελιώτη, Νικόλαος Λούκιτς, Ειρήνη Κατσούρη, Μαριάννα Μαγκανάρη, Μιχάλης Σέργης, Ηλίας Διαμαντάρης, Παύλος Γκορνάτη, Γιάννης Κονιτόπουλος, Σοφία Μαργαρίτη, Κυριακή Βασιλάκη, Αργυρώ Καρποντίνη, Γεωργία Βερυκόκκου.
  • Ομιλία ανάγνωσαν : Νικολέτα Σέργη και Δωροθέα Σαμαρά.
  • Χρονικά: Σοφία Καμινάκη και Κατερίνα Κουτελιέρη.
  • Ποίημα: Δημήτρης Κριμιτζάς
  • Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές : Γεωργία- Στέλλα Βερυκόκκου