ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2016-2017

Τρεις Ιεράρχες. Προστάτες των μαθητών και των εκπαιδευτικών.

Η σχολική εορτή των Τριών Ιεραρχών πραγματοποιήθηκε στις 30/1/2017  με εκκλησιασμό στο Μητροπολιτικό Ναό Νάξου. Μετά οι μαθητές επέστρεψαν στο σχολείο  ,όπου ο πάτερ Συμεών Τελόπουλος, μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων μίλησε στους μαθητές για την προσωπικότητα των Τριών Ιεραρχών.

Η θρησκευτική  γιορτή των Χριστουγέννων  γιορτάστηκε πολύ όμορφα κι απλά , όπως ταιριάζει   στην Άγια αυτή Μέρα. Το πρωί της 23ης Δεκεμβρίου 2016 , το σχολείο μας πραγματοποίησε  εκκλησιασμό στο Μητροπολιτικό Ναό Νάξου. Μετά το τέλος της Θείας Λειτουργίας , ο  εφημέριος του ναού μίλησε στα παιδιά για το νόημα των Χριστουγέννων και τα συναισθήματα που πρέπει να υπάρχουν στη ψυχή μας τις Άγιες αυτές Μέρες. Κατόπιν οι μαθητές μας επέστρεψαν στο σχολείο , όπου  στο αμφιθέατρο πραγματοποιήθηκε μία άλλη όμορφη ομιλία για τα Χριστούγεννα  από τον πάτερ Συμεών Τελόπουλο, μέλους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων . Στο τέλος η μουσική ομάδα του σχολείου μας μαζί με το Διευθυντή και την Υποδιευθύντρια  έψαλλαν τα κάλαντα σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.