ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2017-2018

kaz1Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας

Στο  πλαίσιο συμμετοχής του σχολείου   στις εκδηλώσεις για το έτος Νίκου Καζαντζάκη , οι μαθητές  μας παρακολούθησαν  την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2017  , κατά τη διάρκεια των τριών τελευταίων διδακτικών ωρών ,στην αίθουσα του κινηματογράφου  της πόλης μας  την ταινία του  Γιάννη Σμαραγδή «ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ : ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΦΩΣ» .Πρόκειται για μία βιογραφική  ταινία  που στοχεύει να αναδείξει τη συναρπαστική προσωπικότητα του Νίκου Καζαντζάκη, καθώς και το μαγευτικό τοπίο της Ελλάδας μέσα στο οποίο διαμορφώθηκε.  Η ταινία παρουσιάζει   τα ταξίδια του στη Γερμανία, την Αυστρία, τη Ρωσία, τη Γαλλία και το όρος Σινά και μέσα από αυτές τις εμπειρίες  αναδεικνύει  τις φιλοσοφικές και μεταφυσικές του αναζητήσεις.

ImageHandler