ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2019-2020

Αγώνες καλαθοσφαίρισης Γυμνασίων Νάξου

Την Πέμπτη  13-2-2020  το σχολείο μας πήρε μέρος στους αγώνες  Αθλοπαιδείας Καλαθοσφαίρισης Γυμνασίων Νάξου, που πραγματοποιήθηκαν στο ΔΑΚ Νάξου. Το σχολείο συμμετείχε με 16 μαθητές οι διακρίθηκαν για την αγωνιστική τους εμφάνιση  και απόδοση, φέροντας  συνολικά τέσσερις νίκες και δύο ήττες

6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

“Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την υγεία μου” Με αυτό το κεντρικό σύνθηκα πραγματοποιήθηκαν και εφέτος δράσεις στα πλαίσια του εορτασμού της “Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού”, την Παρασκευή 27-9-2019.  Η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ. εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Στα πλαίσια  αυτά το 1ο Γυμνάσιο Νάξου αποφάσισε να υλοποιήσει τις παρακάτω δράσεις:

αεροβική με ασκήσεις ενδυνάμωσης  χορό

ζωγραφική με θέμα το σύνθημα της ημέρας

ομαδικά -ατομικά αθλήματα: καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, πετοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση κ.ά. (με δημιουργία μικτών ομάδων).

μιλία απο τον Ελληνα πρωταθλητή των 1500 μέτρων Ανδρέα Δημητράκη