ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2016-2017

Το ΥΠΕΘ αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων  και στην προσπάθεια  να παρακινήσει τους μαθητές  να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας  με απώτερο στόχο  τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης  και την καλλιέργεια και ενίσχυση της ευεξίας  ορίσε    τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου  σαν  3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού .

Το πανό του σχολείου μας για τις αθλητικές δραστηριότητες.

Το  σύνθημα της ημέρας ήταν :”Νοιώσε τη χαρά της άθλησης  χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας : Αθλητισμός – Δικαίωμα για όλους”. Οι δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας  τη συγκεκριμένη ημέρα ήταν :   1. Αθλοπαιδείες  και    τα αθλήματα που διοργανώθηκαν ήταν Καλαθοσφαίριση, Πετοσφαίριση, Ποδόσφαιρο. 2. Παραδοσιακά παιχνίδια 3.Προβολή ταινίας σχετικού περιεχομένου  στο αμφιθέατρο του σχολείου μας.

Το μάζεμα των ελιών!

4. Μάζεμα ελιών από τα δέντρα του μπροστινού προαυλίου.

Το μάζεμα των ελιών!