ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2015-2016

Αγαπητοί γονείς , σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα των γραπτών απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Μαΐου – Ιουνίου  2016 μπορείτε να το βρείτε παρακάτω:

1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΞΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2016

1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΞΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς , σας ενημερώνουμε ότι:

1. Το σχολείο έχει την ευθύνη των μαθητών κάθε μέρα λειτουργίας του από τις 08:00 έως τις 14:00
  2. Κατά τις σχολικές εορτές της 27ης Οκτωβρίου και της 24ης Μαρτίου οι μαθητές αποχωρούν :

α. Μετά το τέλος της σχολικής εορτής  όσοι μαθητές δε συμμετέχουν στη παρέλαση και τη κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο αποχωρούν 10:30.

β. Όσοι μαθητές  συμμετέχουν στη παρέλαση και κατάθεση στεφάνου αποχωρούν από το Ηρώο μετά το τέλος  του προγράμματος, όπως αυτό ορίζεται  από το Δήμο.

1. Κατά την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου συμμετέχουν μόνο οι μαθητές που έχουν δηλώσει συμμετοχή κι έχουν επιλεγεί από τον Γυμναστή του σχολείου. Οι μαθητές συγκεντρώνονται στο χώρο του σχολείου στις 09:30 και στη συνέχεια ακολουθείται το πρόγραμμα που έχει καταρτιστεί από το Δήμο. Οι μαθητές αποχωρούν  από το χώρο της παρέλασης μετά το τέλος αυτής.
  2. Στη σχολική εορτή της 17ης Νοεμβρίου οι μαθητές φεύγουν από το σχολείο με την ολοκλήρωση της γιορτής (10:30)
  3. Κατά τη τοπική αργία της 21ης Νοεμβρίου το σχολείο συμμετέχει στη λιτανεία με τη σημαία τους παραστάτες και ολιγομελή αντιπροσωπεία μαθητών. Η συμμετοχή των υπολοίπων μαθητών στον εκκλησιασμό και τη λιτανεία γίνεται με ευθύνη των γονιών τους.
  4. Την 30η Ιανουαρίου, ημέρα εορτασμού των Τριών Ιεραρχών το σχολείο εκκλησιάζεται και στη συνέχεια πραγματοποιείται εορτή προς τιμή των τριών Ιεραρχών. Οι μαθητές αποχωρούν μετά το τέλος της γιορτής (11:00).
  5. Την τελευταία ημέρα πριν το σχολείο κλείσει για τις διακοπές των Χριστουγέννων και το Πάσχα γίνεται εκκλησιασμός και μετά πραγματοποιείται θρησκευτική γιορτή. Οι μαθητές σχολούν μετά το τέλος της γιορτής (10:30).
  6. Την τελευταία Παρασκευή της Αποκριάς στο σχολείο πραγματοποιείται εκδήλωση αφιερωμένη στη διατήρηση και γνώση ηθών και εθίμων. Οι μαθητές σχολούν μετά το τέλος των εκδηλώσεων (12:00)
  7. Στους σχολικούς περιπάτους οι μαθητές αποχωρούν από το σχολείο στις 13:00 ενώ στις εκδρομές που γίνονται με λεωφορεία στις 13:30. Τα παιδιά που μετακινούνται με λεωφορείο για τις Μέλανες αποχωρούν από το χώρο του σχολικού περιπάτου στις 11:30 με συνοδεία καθηγητή ως το σταθμό του ΚΤΕΛ.

Κοντόπουλος Ιωάννης

Αγαπητοί γονείς ,

σας ενημερώνουμε ότι  οι μέρες και οι ώρες που  οι καθηγητές του σχολείου μας μπορούν να σας ενημερώσουν για την επίδοση των παιδιών σας είναι:

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΗΜΕΡΑ ΩΡΑ   ΗΜΕΡΑ ΩΡΑ
ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Τετάρτη 2η – 3η