ΣΧΟΛ ΕΤΟΣ 2017-2018

Το 1ο Γυμνάσιο Νάξου υλοποιεί τη Θεματική Εβδομάδα με θέμα «Σώμα και Ταυτότητα» κατά το διάστημα 26  ως  30  Μαρτίου 2017. Στη διάρκειά της οργώνονται και αναπτύσσονται  δραστηριότητες σχετικές και με τους τέσσερις  προβλεπόμενους άξονες (Διατροφή και ποιότητα Ζωής, Πρόληψη  Εθισμού και Εξαρτήσεων, Έμφυλες Ταυτότητες,  Κυκλοφοριακή Αγωγή – Οδική Ασφάλεια).

Για την επίτευξη των επιδιωκόμενων στόχων χρησιμοποιήθηκε ένα ευρύ σύνολο μεθόδων, δηλαδή:

• αξιοποίηση κειμένων, οπτικοακουστικού υλικού και εκπαιδευτικού λογισμικού σε συνδυασμό με σχέδια εργασίας
  • υλοποίηση διαφόρων δημιουργικών και βιωματικών δραστηριοτήτων, όπως δημιουργία πολυτροπικών κειμένων / αφισών / κόμικς, ημερήσιων προγραμμάτων, ερωτηματολογίων, ζωγραφικών συνθέσεων, επίλυση προβλημάτων, (διαδραστικά) παιχνίδια, παρασκευή υγιεινών εδεσμάτων,προβολή ταινιών και οργάνωση συζητήσεων.

Επιπλέον,  θα προσκληθούν στο σχολείο

• εκπαιδευτές και Αρχιμάγειρες του ΔΙΕΚ Νάξου παρουσιάζοντας στους μαθητές προτάσεις για υγιεινό κολατσιό που  εύκολα και οικονομικά θα προετοιμάζουν μόνοι τους στο σπίτι.
  • εκπρόσωποι (ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί )του ΚΕΔΔΥ Νάξου προβάλλοντας ταινίες και συζητώντας  με τους μαθητές για τη διαφορετικότητα  και την αποδοχή των ατόμων με ιδιαιτερότητα.
  • εκπρόσωπος του Αστυνομικού Τμήματος Νάξου για την ενημέρωση των μαθητών πάνω σε θέματα Κυκλοφοριακής Αγωγής
  • εκπρόσωπος (οδοντίατρος) του Νοσοκομείου Νάξου, ο οποίος  θα ενημερώσει  τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς σε θέματα διατροφής και στοματικής υγείας
  • ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «ΘΗΣΕΑΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ», η οποία θα οργανώσει  βιωματικά εργαστήρια σε θέματα πρόληψης εξαρτήσεων.
  • Γιατροί του Νοσοκομείου Νάξου και εκπρόσωποι του ΕΚΑΒ για παρουσίαση τρόπων αντιμετώπισης επιληπτικών κρίσεων και τρόπων παροχής πρώτων βοηθειών στο σχολείο.
  • Δάσκαλος μαθήματος τένις για επίδειξη  του αθλήματος της αντισφαίρισης (τένις)
  • Ιερέας μιλώντας στους μαθητές  με θέμα «Ο Σταυρός και η Ανάσταση στη σύγχρονη εποχή»

Μέσω των παραπάνω δράσεων τα μέλη της σχολικής κοινότητας θα  ενημερωθούν  και ευαισθητοποιηθούν , σε ικανοποιητικό βαθμό  με μια όσο το δυνατόν ολιστική προσέγγιση, σχετικά με τα ζητήματα που τίθενται  στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας.