ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2018-2019

Εορτασμός  5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία γιόρτασε και φέτος το 1ο Γυμνάσιο Νάξου την Ημέρα Σχολικού αθλητισμού που καθιέρωσε το Υπουργείο Παιδείας για 5η συνεχή χρονιά. Την Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2018, στα πλαίσια του πνεύματος της εγκυκλίου και με κεντρικό  σύνθημα ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ  πραγματοποιήθηκαν στο γυμναστήριο του σχολείου μας από τους μαθητές μας διάφορες δραστηριότητες. Υπεύθυνοι οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής Νίκος Φαραζούμης και Μανώλης Σέργης  για τις αθλητικές δραστηριότητες αλλά και την σημαντική βοήθεια όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου που ήταν παρόντες.

Έγιναν αγώνες και  παιχνίδια ανά ομάδες και τάξεις, ώστε  τα παιδιά να νιώσουν  τη χαρά της συμμετοχής και της προσπάθειας στην άθληση χωρίς το άγχος της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας. Παράλληλα, με  αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές  ζωγράφισαν σε ένα κομάτι τοίχου της εξωτερικής περίφραξης και έφτιαξαν  γκράφιτι με σκίτσο που είχε θέμα το κεντρικό σύνθημα, «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ».

Οι μαθητές, ενημερώθηκαν από το διευθυντή του σχολείου κο Στράτο Φουτάκογλου για το νόημα και το πνεύμα της ημέρας  και στη συνέχεια, στους χώρους του σχολείου, χωρίστηκαν σε ομάδες συμμετέχοντας με ευχάριστη διάθεση και κέφι παίζοντας ποδόσφαιρο, βόλλεϋ, μπάσκετ και πιγκ-πογκ ενω στο τέλος χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς. Σημαντική ήταν η προσφορά του ΕΕΕΕΚ Νάξου για την παραχώρηση του πινγκ πονγκ και του χώρου όπου διεξήχθηκαν οι αγώνες, για το λόγο αυτό ευχαριστούμε την διευθύντρια κα Στέλλα Τζακωνιάτη. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν και η επίτευξη του στόχου, δηλαδή οι μαθητές χάρηκαν τη μέρα αυτή με κίνηση και συμμετοχή σε ομαδικές δραστηριότητες.