Δύο μαθήτριες από το Γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου βρίσκονται ανάμεσα στους 94 μαθητές που διακρίθηκαν στον 8ο τοπικό μαθηματικό διαγωνισμό «Ο Θαλής για την Α΄», που διοργανώθηκε από το τοπικό παράρτημα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018. Πρόκειται για τις Ξυνού Αποστολία και Στύλα Χαραλαμπία, μαθήτριες και οι δύο της Α΄ γυμνασίου, παιδιά με κοφτερό μυαλό και εξαίρετο ήθος, οι οποίες ξεχώρισαν ανάμεσα σε 240 διαγωνιζόμενους από όλα τα σχολεία του νομού Μαγνησίας και που θα εκπροσωπήσουν το γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου και στην επόμενη και τελευταία φάση του διαγωνισμού «Ο Ευκλείδης για την Α΄», που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019.

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Γυμνασίου συγχαίρουν θερμά την Αποστολία και τη Χαρά, τους εύχονται καλή επιτυχία και στην επόμενη φάση του διαγωνισμού και να έχουν πάντα επιτυχίες στη ζωή τους, αλλά και πολλές ακόμα διακρίσεις. Τέτοιες διακρίσεις που προάγουν το εκπαιδευτικό έργο του σχολείου, συμβάλλουν στην καλλιέργεια της άμιλλας μεταξύ των μαθητών και την ηθική επιβράβευση των στόχων τους.