Πρόγραμμα Crocus – Μουσικό Σχολείο Τρικάλων  (2018-2019)

Ιούν 201919

Πρόγραμμα Crocus – Μουσικό Σχολείο Τρικάλων  (2018-2019)

Κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019 στο Μουσικό Σχολείο Τρικάλων υλοποιήσαμε για πρώτη φορά το πρόγραμμα Crocus. Σύμφωνα με τη στοχοθεσία  του προγράμματος, έγινε απόπειρα να γνωρίσουν οι μαθητές το θέμα του Ολοκαυτώματος και τους κινδύνους των διακρίσεων, των προκαταλήψεων και της μισαλλοδοξίας.

Φυτέψαμε τους σπόρους στην αυλή του σχολείου μας, στη μνήμη του 1,5 εκατομμυρίου Εβραιόπουλων και των χιλιάδων άλλων παιδιών που πέθαναν στο Ολοκαύτωμα, και παρακολουθώντας την πορεία ανάπτυξης των λουλουδιών είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε για ζητήματα όπως η ανεκτικότητα, η αποδοχή της διαφορετικότητας, οι προκαταλήψεις, ο ρατσισμός. Παράλληλα, αποπειραθήκαμε μια διασύνδεση του παρελθόντος με το παρόν, με στόχο την ενδυνάμωση των μαθητών, ώστε να αναγνωρίζουν και να στέκονται κριτικά απέναντι σε φαινόμενα ρατσισμού και μισαλλοδοξίας στη σύγχρονη εποχή,  ενισχύοντας έτσι την ιδιότητα του ενεργού πολίτη.

Γεωργία Κολοβελώνη, Φιλόλογος, M. Ed., MA