Επίσκεψη στη Χίο

Την πρώτη της εκδρομή πολιτιστικού χαρακτήρα εκτός του νησιού πραγματοποίησε το μουσικό σχολείο Σάμου το διάστημα 17-21 Απριλίου 2019 με σκοπό τη συνεργασία με το αντίστοιχο μουσικό σχολείο της Χίου και την υλοποίηση κοινής συναυλίας. Οι μαθητές, εκτός από τη σπουδαία ευκαιρία να βιώσουν από κοντά την εμπειρία των μουσικών συνόλων ενός καταξιωμένου και ολοκληρωμένου μουσικού σχολείου και να συμπράξουν σε μια χορωδιακή βραδιά στο πλαίσιο των εκδηλώσεων αυτού (βλ. εδώ), ήρθαν σε επαφή με την ιστορία και τον πολιτισμό του νησιού από τις διάφορες επισκέψεις που πραγματοποίησαν όπως στο Βυζαντινό Μουσείο, τη Βιβλιοθήκη Κοραή, το Κάστρο, τα Οθωμανικά Λουτρά, την Εφορία Αρχαιοτήτων, τη Νέα Μονή Χίου αλλά και σημαντικά χωριά όπως τα Μεστά, το Πυργί, τον Ανάβατο κ.α. Επίσης, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για σχολεία στο Μουσείο Μαστίχας. Τέλος, η αποστολή, που αποτελείτο από 14 μαθητες Α’ Γυμνασίου, τη διευθύντρια Δήμητρα Τριβέλα και τους εκπαιδευτικούς Γιώργο Κουμαραδιό και Βασιλική Μαργώνη, δεν έχασε την ευκαιρία να επισκευτεί τις εγκαταστάσεις του μουσικού σχολείου Χίου και να περιηγηθεί στους χώρους του.

Οι συνολικές εντυπώσεις ήταν πάρα πολύ ευχάριστες, γεγονός που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην πολύ θερμή υποδοχή τόσο του διευθυντή Τάσου Κουτσοδόντη και υποδιευθυντή και μαεστρο της άλλης χορωδίας Μιχάλη Πιλαβά όσο και του υπόλοιπου εκπαιδευτικού προσωπικού αλλά και μαθητών του μουσικού σχολείου Χίου. Τα δύο σχολεία ανανέωσαν το ραντεβού τους για επόμενη συνεργασία στο μέλλον.