Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας

IMG 20240213 123950 1

ΔΡΑΣΕΙΣ  ΓΙΑ  ΤΗΝ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ  ΗΜΕΡΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ  ΓΛΩΣΣΑΣ

IMG 20240213 123950 1

Με αφορμή τον εορτασμό της  Παγκόσμιας Ημέρας Ελληνικής Γλώσσας  (9 Φεβρουαρίου) πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου στο Γυμνάσιο Μεγάλης Παναγίας  δράσεις με τη συμμετοχή των μαθητών/τριών και παρουσιάστηκαν συγκεκριμένες θεματικές ενότητες. Ειδικότερα, τα παιδιά παρακολούθησαν βίντεο με θέμα την ιστορία της ελληνικής γλώσσας και ενημερώθηκαν από συμμαθητές τους για την αξία της ελληνικής γλωσσικής παιδείας. Είχαν επίσης τη δυνατότητα να ακούσουν ένα τμήμα από την ομιλία του κ. Ι. Κακριδή σχετικά με τους λόγους για τους οποίους διδάσκονται οι μαθητές αρχαία ελληνικά. Μια ακόμη ομιλία που εκφωνήθηκε ήταν αυτή του κ. Ζολώτα στα αγγλικά με ελληνικές λέξεις, η οποία έκανε αισθητή στους μαθητές την επίδραση της ελληνικής γλώσσας στην αγγλική.

Η τελευταία αυτή ομιλία αποτέλεσε το έναυσμα για την υλοποίηση μιας ακόμη πρόσφορης δράσης που σχετίζεται με τις ελληνικές λέξεις που χρησιμοποιούνται σε άλλες γλώσσες και αντικατοπτρίζουν την πολύχρονη πολιτιστική ανταλλαγή μεταξύ των λαών. Έτσι με την παρότρυνση και τη συμπαράσταση των καθηγητριών τους (κ. Καλπαξίδου Μαρίας ,κ. Γκάγκα Ελένης και κ. Παλάγκα Αλεξάνδρας) οι μαθητές/τριες εντόπισαν και κατέγραψαν ελληνικές λέξεις που βρίσκουμε σε άλλες γλώσσες και τις καρφίτσωσαν σε ειδικά διαμορφωμένο πίνακα του σχολείου.

IMG 20240213 132225