«Μουσική και Ελευθερία»

Φεστιβάλ Μουσικών Σχολείων, στη Σιάτιστα 30 Νοεμβρίου – 2 Δεκεμβρίου 2018

Το Σχολείο μας πήρε μέρος στην όμορφη αυτή διοργάνωση μαζί με άλλα μουσικά Σχολεία από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Η χορωδία και η ορχήστρα μας, υπό την διεύθυνση του καθηγητή μουσικής κ. Κων/νο Ταμβάκη και με όχημα τη «Μουσική» τραγούδησαν για την «Ελευθερία» και χειροκροτήθηκαν ένθερμα, ενώ παράλληλα ένωσαν τις φωνές τους με τα υπόλοιπα σχολεία και απέδειξαν για μια φορά ακόμη ότι η Μουσική ενώνει και οι μαθητές μαζί με τους δασκάλους τους μπορούν να φτάσουν σε ένα εκπληκτικό αποτέλεσμα.

Η αίθουσα γεμάτη κόσμο , η ατμόσφαιρα ζεστή και οι διοργανωτές του φεστιβάλ φιλόξενοι. Όλοι οι μαθητές καταχειροκροτήθηκαν!!!

Το τριήμερο εκδηλώσεων περιείχε σεμινάρια για τους καθηγητές μουσικής και και άλλες δράσεις για τους μαθητές (περιήγηση στην πόλη της Σιάτιστας και γνωριμία με τους αρχαιολογικούς χώρους) και μουσικές και εικαστικές συμπράξεις στο Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας. Ακολούθησε το άναμμα του Χριστουγεννιάτικου Δένδρου στην πλατεία Δημαρχείου της Σιάτιστας με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και τέλος ένα ζεστό δείπνο στο ξενοδοχείο ¨Αρχοντικό ¨ έκλεισε τη βραδιά.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους διοργανωτές και ευχόμαστε Καλή συνέχεια στο Φεστιβάλ Μουσικών Σχολείων στη Σιάτιστα!