“Το Θέατρο πάει σχολείο” απο το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κοζάνης

Η Εφηβική Σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κοζάνης ήταν στο σχολείο μας την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018.

Το “Θέατρο” είναι  ένα από τα μαθήματα που διδάσκεται στο σχολείο μας και οι μαθητές είναι εξοικειωμένοι με βιωματικά παιχνίδια. Η παράσταση που παρακολούθησαν ήταν μια συμπαραγωγή του ΔηΠεΘε Κοζάνης με το ΔηΠεΘε Βέροιας, στην οποία συμμετέχει η Εφηβική Σκηνή «Το θέατρο πάει σχολείο».

Τι είναι η αγάπη;
Τι είναι ο έρωτας;
Τι είναι η φιλία;
Γιατί νιώθουμε αυτό ή εκείνο;
Γιατί δεν νιώθουμε κάτι;

Ερωτήσεις αναπάντητες που στο μυαλό ενός εφήβου ίσως να παραμένουν ως ένας κόμπος… στη μέση του γαλαξία. Δύο συν ένα πρόσωπα αναζητούν μέσα από μικρές ιστορίες εξ’ αφορμής εμπνευσμένες από άλλες ιστορίες (της καθημερινότητας και της λογοτεχνίας), να «λύσουν» τον κόμπο! Η πειραματική σκηνική προσέγγιση μικρών κειμένων προσαρμοσμένων για αναπαράσταση σε μη θεατρικό – κατεξοχήν– χώρο δίνει τη δυνατότητα και την ευελιξία μιας ευφάνταστης δημιουργικά παράστασης που απευθύνεται σε εφήβους, προσεγγίζοντας το ζήτημα των συναισθημάτων και πώς αναπτύσσονται στο παρόν και πώς θα εξελίσσονταν στο μέλλον. Με σύνθημα το Love in the Future, τα τρία πρόσωπα «πάνε» σχολείο και ταξιδεύουν στον κόσμο των νεανικών συναισθημάτων. (απο την ιστοσελίδα του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης).