Μεγαλειώδης η παρέλαση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, το σχολείο μας συμμετείχε στην παρέλαση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου, μαζί με όλα τα σχολεία της Καστοριάς.

Η μαθητιώσα νεολαία συμβάλλει στον εορτασμό των εθνικών μας επετείων και μας θυμίζει το χρέος, το χρέος μας ποια Ελλάδα θα τους παραδώσουμε. Είναι βαριά η ευθύνη στις πλάτες μας για να γυρίσουμε σελίδα για να μπορέσει στην Ελλάδα να ανακάμψει.

Οι νέοι και οι νέες της χώρας αποτελούν την ελπίδα μας. Χρέος δικό μας είναι να τους δώσουμε τη δύναμη, τα εφόδια, τις γνώσεις και τις δεξιότητες για μια νέα ισχυρή Ελλάδα, κοινωνικά οικονομικά και εθνικά.

Σήμερα γιορτάζουμε μετρώντας το κόστος που πλήρωσαν οι πρόγονοί μας για να είμαστε εμείς ελεύθεροι και χρέος μας είναι η υπερήφανη πορεία μας προς ένα ειρηνικό μέλλον.