Χρόνια πολλά από το Μουσικό Σχολείο Καστοριάς!

Η διευθύντρια, ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Καστοριάς σας εύχονται το 2018 να είναι μια χρονιά γεμάτη υγεία, χαρά, προκοπή και δημιουργία!

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας!

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας μέσα σ΄ένα όμορφο κλίμα και ζεστή και συγκινητική ατμόσφαιρα, παρουσία όλων των γονιών των μαθητών μας. Τη γιορτή μας τίμησαν επίσης με την παρουσία τους η Διευθύντρια Δ.Ε. Καστοριάς κα Στέλλα Τέγου και ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Παιδείας κος Λεωνίδας Παπαδημητρίου.

Οι μαθητές διάβασαν κείμενα για το νόημα των Χριστουγέννων και τα έθιμα του Δωδεκαημέρου στα διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Ακούστηκαν τα Καστοριανά κάλαντα, τα κάλαντα Ικαρίας, το Santa Claus is coming, το Ave Maria, το Feliz Navidad, to Greensleeves κ.α.

Παρουσίασαν επίσης τη δουλειά τους στα μουσικά σύνολα με την παρουσία και τη βοήθεια των καθηγητών τους.

Το εκπαιδευτικό και το μαθητικό δυναμικό του σχολείου ήταν επί σκηνής!