Αρχείο ημέρας 26 Απριλίου 2024

Ενημέρωση που αφορά τις εγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, στην περίπτωση μας στην Α’ τάξη ημερήσιου Λυκείου ή Α΄ τάξη εσπερινού Λυκείου, για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).

Προς ενημέρωση σας, διαβάστε προσεκτικά τα επισυναπτόμενα έγγραφα.

Οι επισυναπτόμενες Υ.Δ. θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. πρέπει να θεωρηθούν για το γνήσιο της υπογραφής (είτε από κάποια δημόσια υπηρεσία ή ΚΕΠ ή Πρόεδρο Κοινότητας είτε μέσω Gov.gr), και μετά να επιστραφούν στη σχολική μονάδα αμέσως μετά το Πάσχα.

Ηλεκτρονική διεύθυνση για το γνήσιο της υπογραφής μέσω gov

Από την Διεύθυνση του Γυμνασίου Μελεσών

Δράσεις Αγωγής Υγείας – Αλκοόλ και Νέοι

Τη Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε ομιλία στους μαθητές της Β’ Γυμνασίου, με θέμα “Αλκοόλ και Νέοι”, από την κ. Λημνιού Μαρία, Κοινωνική Λειτουργό.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Λημνιού Μαρία και το Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου για την ενημέρωση των μαθητών μας.

Δράσεις Αγωγής Υγείας – Κάπνισμα

Τη Δευτέρα, 15 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε ομιλία στους μαθητές της Α’ Γυμνασίου, με θέμα “Κάπνισμα, ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ!”, από την κ. Προκοπιάδου Δημητρούλα, γενική Ιατρό του Κέντρου Υγείας Αρκαλοχωρίου.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Προκοπιάδου Δημητρούλα και το Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου

Δράσεις Αγωγής Υγείας – Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία

Την Παρασκευή, 5 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε ομιλία στους μαθητές της Β’  και Γ’ Γυμνασίου, με θέμα “Σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία”, από την κ. Γεωργουλάκη Ευαγγελία, γενική Ιατρό του Κέντρου Υγείας Αρκαλοχωρίου.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γεωργουλάκη Ευαγγελία και το Κέντρο Υγείας Αρκαλοχωρίου.

Εκδρομή Γ’ Γυμνασίου

Στις 17/4 – 21/4 πραγματοποιήθηκε η σχολική εκδρομή της Γ’ Γυμνασίου στα Ιωάννινα και τη Θεσσαλονίκη.
Οι μαθητές και οι συνοδοί του σχολείου μας επισκέφθηκαν σημαντικά αξιοθέατα της πόλης των Ιωαννίνων, όπως:
το σπήλαιο του Περάματος, όπου περπάτησαν 1100 μ. εντός του σπηλαίου και θαύμασαν τους σταλακτίτες και σταλαγμίτες,
το μουσείο κέρινων ομοιωμάτων Βρέλλη, όπου θαύμασαν τα κέρινα ομοιώματα μεγάλων προσωπικοτήτων της ελληνικής επανάστασης.
Επίσης, μαθητές και συνοδοί επισκέφθηκαν
  • το Μεγάλο Μετέωρο
  • το Μέτσοβο
  • την Έδεσσα με τους υπέροχους καταρράκτες
  • το Μουσείο της Βεργίνας
  • τη Βέροια.
Τέλος, οι μαθητές περπάτησαν στους δρόμους της Θεσσαλονίκης και επισκέφθηκαν
  • το Ναό του Αγίου Δημητρίου,Πολιούχου της Θεσσαλονίκης
  • το Λευκό Πύργο
  • την Πλατεία Αριστοτέλους.

Συγχαρητήρια, στους μαθητές για την άψογη συμπεριφορά και την καλή συνεργασία, που είχε σαν αποτέλεσμα μια αξέχαστη εκδρομή.

vreli1

agiosdimitrios1

ioannina

lefkos pirgos

metsovo

spilaio peramatos

Δράσεις για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας 2024

“Μετά από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), ορίζεται και καθιερώνεται ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας η 4η Απριλίου κάθε σχολικού έτους, η οποία θα είναι αφιερωμένη στην υλοποίηση δράσεων φιλοζωίας, σύμφωνα με εγκύκλιο του Γενικού Γραμματέα του υπουργείου Παιδείας Γιάννη Κατσαρού.”
Το σχολείο μας υλοποιεί τις δράσεις φιλοζωίας, σήμερα, Παρασκευή, 26 Απριλίου.
Συγκεκριμένα,
οι μαθητές σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς δημιούργησαν αφίσες για τη φιλοζωία,
γίνεται προβολή βίντεο για την ευαισθητοποίηση των μαθητών,
έχουμε προσκεκλημένο, εθελοντή φιλοζωικής οργάνωσης, που ενημερώνει τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς για θέματα σχετικά με τη φιλοζωία.Draseis fz1 Draseis fz2 Draseis fz3