Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονυσίου Σολωμού, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας.

Με αφορμή αυτή την επέτειο, την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του  Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου εκδήλωση για την Ελληνική  Γλώσσα. Οι μαθητές παρακολούθησαν αρχικά σύντομο πρόγραμμα παρουσίασης και ολιγόλεπτο βίντεο για την ιστορία και την παγκόσμια ακτινοβολία της Ελληνικής. Στη συνέχεια προβλήθηκε ντοκιμαντέρ με απόψεις και σκέψεις έγκριτων πανεπιστημιακών για την ελληνική γλώσσα και τον τρόπο διδασκαλίας της, όπως του Robert Browning, της Ελένης Γλύκαντζη-Αρβελέρ, του Γιώργου Μπαμπινιώτη και του Δημήτρη Μαρωνίτη.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου, Αντωνοπούλου Βιργινία και Πλεσιώτη Κωνσταντίνα.

Κατηγορίες: Σχολικό έτος 2019-2020. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.