Περιήγηση στη Λάρνακα-Αποχαιρετισμός (14-11-2019)

Την Κυριακή (14/4), την τελευταία μέρα μας στην Κύπρο, μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν ελεύθερο χρόνο να χαλαρώσουν και να γνωρίσουν καλύτερα τη Λάρνακα, το αρχαίο Κίτιο. Περπατήσαμε στο ιστορικό κέντρο και στις «Φοινικούδες», την παραλία που χτυπά η καρδιά της πόλης. Εκεί είδαμε και την προτομή του Κίμωνα του Αθηναίου, που πέθανε το 449 π.Χ. κατά τη διάρκεια της νικηφόρας πολιορκίας του Κιτίου, στα πλαίσια της Αθηναϊκής εκστρατείας για την απελευθέρωση της Κύπρου από τον περσικό ζυγό. Και φυσικά δεν θα μπορούσαμε να παραλείψουμε ένα προσκύνημα στον ιστορικό ναό του Αγίου Λαζάρου, μια από τις πιο ωραίες και αρχαίες εκκλησίες της Κύπρου, που κτίστηκε στα τέλη του 9ου αιώνα από τον αυτοκράτορα του Βυζαντίου Λέοντα Στ΄ το Σοφό, πάνω από τον τάφο του αγίου Λαζάρου, του αναστημένου φίλου του Χριστού. Το απόγευμα πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

Ο αποχαιρετισμός στο αεροδρόμιο πραγματοποιήθηκε σε κλίμα συγκίνησης, με πολλές αγκαλιές και φιλιά αλλά και αρκετά δάκρυα! Το ταξίδι μας στην Κύπρο ήταν μια ανεπανάληπτη εμπειρία για όλους τους συμμετέχοντες, μαθητές και εκπαιδευτικούς. Μιλήσαμε για κοινά περιβαλλοντικά προβλήματα, ανταλλάξαμε ιδέες και καλές πρακτικές, ζήσαμε από πρώτο χέρι αυτό που ονομάζεται «Κυπριακό πρόβλημα» και διχοτόμηση. Ανακαλύψαμε νέες γνώσεις, εικόνες, ήχους και γεύσεις, γνωρίσαμε καινούρια πρόσωπα και διαφορετικούς τόπους. Το μεγαλύτερο κέρδος όμως ήταν η διαπίστωση πως, παρά τις διεθνείς πολικές και οικονομικές σκοπιμότητες, οι δεσμοί Ελλάδας-Κύπρου παραμένουν άρρηκτοι και ισχυροί.

Κατηγορίες: Χρυσοπράσινο φύλλο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.