Επίσκεψη στο Γυμνάσιο Λιβαδιών, εκδήλωση «Χρυσοπράσινου Φύλλου» και επίσκεψη στο «Κάβο Γκρέκο» (12-4-2019)

Το πρώτο βράδυ στη Λάρνακα τα παιδιά το πέρασαν με τις οικογένειες φιλοξενίας. Το επόμενο πρωί (12/4) συναντηθήκαμε όλοι στο Γυμνάσιο Λιβαδιών, ξεναγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του σχολείου και ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας του Κυπριακού Εκπαιδευτικού Συστήματος. Κατόπιν, σε ειδική εκδήλωση αφιερωμένη στο «Χρυσοπράσινο Φύλλο», παρουσία όλου του σχολείου, οι δύο ομάδες παρουσίασαν το σχολείο και την περιοχή τους, καθώς και τις εργασίες που εκπόνησαν το προηγούμενο σχολικό έτος. Επίσης, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο και τραγούδησαν και χόρεψαν χορούς παραδοσιακούς χορούς. Ακολούθησε επίσκεψη στο Περιβαλλοντικό κέντρο του «Κάβο Γκρέκο», κοντά στην Αγία Νάπα, όπου τα παιδιά μαζί με Κύπριους συμμαθητές τους ενημερώθηκαν για το μοναδικό οικοσύστημα της περιοχής και συμμετείχαν σε δράσεις πεδίου, σε παραλία της περιοχής. Το βράδυ γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί συναντήθηκαν σε παραδοσιακή ταβέρνα της Λάρνακας, γνωρίστηκαν και διασκέδασαν όλοι μαζί.

Κατηγορίες: Χρυσοπράσινο φύλλο. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.