«Προκήρυξη διαγωνισμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος για 2ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ».

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                          Μεγαλοχώρι: 19/01/2017

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ  & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ,    Αριθ.Πρωτ.: 3

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ                   Προς:

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ                                       Τη Δ/νση Δ/θμιας

Ταχ. Δ/νση: ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ                                             Εκπαίδευσης Τρικάλων

Τηλέφωνο/FAX: 24310-55436

e-mail: mail@gym-megal.tri.sch.gr

Ιστοσελίδα:https://blogs.sch.gr/gymmegal/

ΘΕΜΑ : «Προκήρυξη διαγωνισμού εκδήλωσης ενδιαφέροντος για 2ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ».

Το  Γυμνάσιο Μεγαλοχωρίου Τρικάλων, έχοντας υπόψη την Υ.Α 129287/Γ2/10-11-2011 (ΦΕΚ 2769/τ.Β΄/ 2-12- 2011) με θέμα: «Εκδρομές-Μετακινήσεις μαθητών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας», προκηρύσσει διαγωνισμό εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης στο ΚΠΕ Μεσολογγίου των μαθητών του  Γυμνασίου που συμμετέχουν στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα ««Τίποτα δεν πάει χαμένο!» Ανακύκλωση και ορθή διαχείριση των απορριμμάτων: από τη θεωρία στην πράξη». Η επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί από την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017, μέχρι και την Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2017. Ο προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων μαθητών είναι τριάντα  (30), με δύο (2) συνοδούς καθηγητές και έναν (1) αρχηγό.

1) Διανυκτερεύσεις : Μεσολόγγι: μία (1).

2) Κατηγορία Καταλύματος : Ξενοδοχείο 3*ή 4*εντός της πόλης.

3) Μεταφορικό μέσο: Λεωφορείο.

4) Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 30

5) Συνοδοί καθηγητές: (3) τρεις, σε μονόκλινα δωμάτια.

6) Λοιπές υπηρεσίες : Πρωινό στο Ξενοδοχείο, δωμάτια τρίκλινα ή τετράκλινα και μετακινήσεις εντός της πόλης και στις δράσεις του ΚΠΕ με το Λεωφορείο.

7) Ασφάλιση ευθύνης: μαθητών, συνοδών.

8) Πρόσθετη ασφάλιση που καλύπτει τα έξοδα ατυχήματος ή ασθένειας (να αναφερθεί το κόστος αυτής).

9) Πρόγραμμα εκδρομής : επισυνάπτεται

1) Αναχώρηση: Κυριακή, 5/2/2017, ώρα 07:15 πμ από το σχολείο.

2) Επιστροφή: Δευτέρα, 6/2/2017, ώρα 21:30 μμ στο σχολείο.

3) Διαδρομή

Οι προσφορές να είναι κλειστές,  να αφορούν τιμή κατά άτομο για μεταφορά και ξενοδοχείο και να κατατεθούν στο σχολείο μας μέχρι και την Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 11:00 πμ. Μαζί με την προσφορά πρέπει να κατατίθεται και Υπεύθυνη Δήλωση κατοχής ειδικού σήματος λειτουργίας το οποίο βρίσκεται σε ισχύ.

Το πρόγραμμα της εκδρομής είναι όπως παρακάτω :

Κυριακή, 5 Φεβρουαρίου

7.15: Αναχώρηση από Μεγαλοχώρι

10.00: Σύντομη στάση (15΄) έξω από το Ιωάννινα

11.00: Σύντομη στάση (15΄) στις πηγές του Λούρου.

12.00: Άφιξη στην πόλη της Άρτας. Περιήγηση στο Βυζαντινά Μνημεία και το ονομαστό Γεφύρι. Ελεύθερος χρόνος για φαγητό.

3.00: Αναχώρηση από Άρτα

1. 45- 6.15: Στάση στο Αιτωλικό. Σύντομη περιήγηση στον οικισμό. Αναχώρηση για Μεσολόγγι.

6.30: Άφιξη στο Μεσολόγγι. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.

8.30: Βραδινή έξοδος για φαγητό.

Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου

8.00: Αναχώρηση από το ξενοδοχείο.

8.30-1.30: Άφιξη στο ΚΠΕ Μεσολογγίου. Παρακολούθηση δράσεων Εκπαιδευτικού Προγράμματος στους χώρους του ΚΠΕ και στο πεδίο (Λιμνοθάλασσα Μεσολογγίου).

2.00-4.30: Ξενάγηση στον Κήπο των Ηρώων και σε αξιοθέατα της πόλης του Μεσολογγίου. Ελεύθερος χρόνος για φαγητό.

4.30: Αναχώρηση για Τρίκαλα με ενδιάμεση σύντομη στάση στο Μέτσοβο (εφόσον υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος) .

9.30: Άφιξη στο Μεγαλοχώρι.

Τσαντίλας Σωτήριος

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.