Χορεύω, άρα επικοινωνώ

To Γυμνάσιο Μεγαλοχωρίου στο πρόγραμμα «Χορεύω, άρα επικοινωνώ»

1930416 IMG_1980 11139353 IMG_2004

Με πρωτοβουλία του διευθυντή του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου Τρικάλων, κ. Σωτηρίου Τσαντίλα, και μετά από τη σχετική απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, μαθητές της α’ και β’ τάξης συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα για εφήβους «Χορεύω, άρα επικοινωνώ» της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών, του Ιδρύματος Ωνάση. Το «Χορεύω, άρα επικοινωνώ» βασίζεται στο πρόγραμμα Dancing to Connect, το οποίο έχει φιλοξενηθεί σε περισσότερες από 30 χώρες όλου του κόσμου. Τη φετινή χρονιά, στο πρόγραμμα συμμετείχαν άλλα τέσσερα σχολεία της πόλης των Τρικάλων καθώς και πέντε σχολεία της Αθήνας.  Στόχος του προγράμματος είναι να ενισχύσει τη δημιουργικότητα, την αυτοπεποίθηση, τη συνεργασία και την επικοινωνία των μαθητών μέσα από την τέχνη του χορού και υλοποιείται για τέταρτη συνεχή χρονιά. Οι μαθητές, αφού παρακολούθησαν εργαστήρια χορού από ομάδα επαγγελματιών χορευτών, παρουσίασαν τις χορογραφίες τους στο Πνευματικό Κέντρο της πόλης μας, μαζί με τα άλλα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα. Ακολούθησε παράσταση όλων των σχολείων (Αθήνας και Τρικάλων) στη Στέγη, η οποία στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση των μαθητών στο Μουσείο της Ακρόπολης καθώς και στα μνημεία του ιερού βράχου της Ακρόπολης με συνοδούς τον διευθυντή κ. Σωτήριο Τσαντίλα και τον εκπαιδευτικό κ. Δημήτριο Γκούμα. Όλοι οι εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου αισθανόμαστε την ανάγκη να συγχαρούμε τους μαθητές μας για την άψογη συνεργασία, το ήθος που επέδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος καθώς και για την άρτια, σχεδόν επαγγελματική, παρουσίαση της χορογραφίας τους.

για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε εδώ