ΚΠΕ Μουζακίου

ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΑΣΙΟΥ ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙΟΥ ΣΤΟ ΚΠΕ ΜΟΥΖΑΚΙΟΥ

Την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου επισκέφτηκαν το ΚΠΕ Μουζακίου και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Ανακύκλωση: θέλω, μπορώ, συμμετέχω». Μέσα από παρουσιάσεις, βίντεο και συζήτηση, τα παιδιά ενημερώθηκαν από τις υπευθύνους του ΚΠΕ σχετικά με τα υλικά που μπορούν να ανακυκλωθούν, τη διαλογή τους, την εξοικονόμηση χρημάτων και φυσικών πόρων και γενικά για τη ρύπανση και άλλα σοβαρά περιβαλλοντικά ζητήματα, όπως η τρύπα του όζοντος και το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά συνειδητοποίησαν πόσο σημαντικές είναι οι ωφέλειες που προκύπτουν από  την ανακύκλωση και πόσο επιτακτική είναι  η ανάγκη συμμετοχής τους σ” αυτή. Το θεωρητικό μέρος ακολούθησε μια σειρά από βιωματικές δραστηριότητες κατά τις οποίες οι μαθητές με την παρατήρηση και το παιχνίδι αξιοποίησαν ευχάριστα και δημιουργικά τις γνώσεις που απέκτησαν.

Αφορμή της παραπάνω επίσκεψης υπήρξε το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Ανακύκλωση: τίποτα δεν πάει χαμένο» που υλοποιείται τη φετινή σχολική χρονιά από μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Γυμνασίου Μεγαλοχωρίου σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Έγκωμης Λευκωσίας, στα πλαίσια του δικτύου «Χρυσοπράσινο Φύλλο». Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Γκούμας Δημήτριος, Πλεσιώτη Κωνσταντίνα, Στεφοπούλου Ευαγγελία και Τσαντίλας Σωτήριος.

_DSC5315__1455643760_94.67.63.36 _DSC5341__1455643916_94.67.63.36 IMG_1592 _DSC5391__1455644124_94.67.63.36